Zrušené tabu ohrožuje lemury

Jaroslav Petr  |  Příroda

Madagaskarští Malgaši si pochutnávají na kriticky ohrožených druzích zvířat. Mají je jako zákusek k pivu.

Průzkum ve více než tisícovce domácností na Madagaskaru odhalil, že tamní lidé zrušili tabu svých předků a loví pro maso vzácné lemury.

Podle staré pověsti zachránili madagaskarští lemuři kdysi dávno venkovana, který spadl při vybírání medu divokých včel z vysokého stromu. Podle jiné pověsti jsou lemuři předky lidí. Z těchto důvodů byli vždycky lemuři pro obyvatele Madagaskaru tabu. Nesměli je lovit a jejich maso nesměli jíst.

Konec tabu

Vědci se na tabu dlouho spoléhali a doufali, že tento zákaz vzácné lemury účinně chrání. Teď zažili šok, když se ukázalo, že tabu padlo a většina lidí na venkově a v malých městech lemury loví a jí.

Tým britských a madagaskarských vědců vedený Julií Jonesovou z Bangor University provedl průzkum u 1154 rodin a zjistil, že 95 % dotázaných jedlo maso přísně chráněného živočicha. Většinou šlo o lemury. Výsledky průzkumu zveřejnil vědecký časopis PLoS ONE.

Lemur jako zákusek k pivu

Ukazuje se, že místní obyvatelé oficiálně ruší tabu dodržovaná mnoha generacemi předků a povolují lov lemurů. Typickým konzumentem masa lemurů je muž pracující v ilegálně zřizovaných zlatých dolech, který večer po práci vyráží do lesa, aby si ulovil něco, co si bude moci upéct k večernímu popíjení piva. Pád tabu je často vyvolán lidmi, kteří do oblasti s ilegální těžbou zlata přišli odjinud a místní zvyky neznají a nedodržují. Když tito přivandrovalci zabijí lemura a nestihne je za to trest bohů, osmělí se k porušení tabu i místní obyvatelé.

Ochranu přírody vážně narušila politická krize, která postihla Madagaskar v roce 2009. Od tohoto roku začaly ilegální těžbě dřeva, rýžování zlata a pytláctví na Madagaskaru zlaté časy. Centrální vláda je příliš slabá na to, aby zajistila dodržování mezinárodních předpisů na ochranu ohrožených živočichů a rostlin.

Další informace:

Nejčtenější