Zprávy z mise: Start raketoplánu tak trochu jinak (V)

15. 7. 2011  |  Petr Kubala  |  Vesmír

Posádka raketoplánu pokračuje v přemisťování zásob z modulu Raffaello. NASA mezitím zveřejnila netradiční video z posledního startu Atlantis. Po nehodě raketoplánu Columbia v roce 2003 zavedla NASA řadu opatření. Jedním z nich byla spousta kamer, které vždy sledovaly start ze Země ale i ze samotného raketoplánu.

V neděli 10. července se na Floridu naposledy vrátila dvojice motorů na tuhé pohonné hmoty (SRB). Hmotnost prázdných motorů je 88 tun, naplněných 590 tun. Každý má průměr 3,8 m a výšku 46 m. SRB fungují po dobu 122 s, raketoplán se s nimi dostane do výšky 45 km a během startu dodávají 70 % tahu. Poté se od vnější palivové nádrže odpojí a na padácích dopadají do moře. Po naplnění byly motory vždy připravené k dalšímu použití.

Návrat SRB na Mys Canaveral po startu k poslední misi. Foto: NASA
Návrat SRB na Mys Canaveral po startu k poslední misi. Foto: NASA
Návrat SRB na Mys Canaveral po startu k poslední misi. Foto: NASA

NASA zveřejnila video, které zachycuje pouť obou motorů od startu z Mysu Canaveral do přistání na hladině moře asi 260 km od místa startu. Na plášti každého z motorů byly v provozu tři kamery.

Jediným škraloupem současného startu byla oblačnost, takže kvalita videa není úplně dokonalá. Níže nabízíme odkazy na podobná videa z předešlých startů:

Co nás čeká v dalších dnech

Pondělí 18. července: odpojení modulu Raffaelo, jeho přemístění do nákladového prostoru raketoplánu (kolem poledne SELČ), uzavření průlezu mezi ISS a raketoplánem (přibližně v 15.20).

Úterý 19. července: odpojení raketoplánu od ISS (8:28 SELČ), oblet stanice.

Čtvrtek 21. července: přistání raketoplánu Atlantis (11:58 SELČ).

Nejčtenější