Zprávy z mise: Skafandry na sebe (IV)

13. 7. 2011  |  Petr Kubala  |  Vesmír

Posádka raketoplánu Atlantis během pondělka připojila modul Raffaello k Mezinárodní vesmírné stanici a v úterý zahájila vykládání více než pěti tun dovezených zásob. Jsou mezi nimi potraviny, hygienické potřeby, náhradní díly aj.

Atraktivnější náplní dne byl výstup do otevřeného kosmu. Skafandry si neoblékl nikdo z raketoplánu, ale dva členové stálé posádky ISS Michael Fossum a Ronald Garan. Bylo to vůbec poprvé, co během mise raketoplánu vykonali výstup do kosmu členové posádky ISS. Důvod je jednoduchý, osazenstvo raketoplánu je při této misi pouze čtyřčlenné.

Poslední výstup posádky raketoplánu do kosmu se tak bude datovat k letošnímu květnu a derniéře raketoplánu Endeavour (STS-134).

Jediný trojčlenný výstup posádky raketoplánu do vesmíru. Foto: NASA

Několik zajímavostí

První výstup do kosmu z raketoplánu proběhl během mise STS-6 v roce 1983.

Celkem bylo vykonáno 162 výstupů do kosmu, z toho 108 bylo věnováno výstavbě ISS a 23 vypuštění a opravám Hubblova dalekohledu.

Pouze při jednom výstupu byli v kosmu současně tři astronauti. Jednalo se o misi STS-49, viz obrázek.

Včerejší výstup do kosmu

V jednom z minulých článků jsme popsali, co všechno Atlantis na ISS dovezl. Většina z těchto věcí včera hrála důležitou roli.

Výstup začal 15.25 našeho času. Hlavním úkolem bylo přemístění porouchaného čerpadla chladicího systému z vnější úložné platformy na ISS do nákladového prostoru raketoplánu, kde je pro převoz určena speciální paleta v zadní části nákladového prostoru. Technici na Zemi hodlají čerpadlo rozebrat a zjistit přesnou příčinu poruchy.

Robotics Refueling Mission. Foto: NASA
Robotics Refueling Mission. Foto: NASA

V další fázi výstupu byl z raketoplánu Atlantis přemístěn robot RRM (Robotic Refueling Mission). Jedná se o testovací verzi robota, který by v budoucnu mohl doplňovat pohonné hmoty družicím. Robot o velikosti pračky a hmotnosti 250 kg obsahuje 1,7 litrů etanolu, pomocí kterého se bude testovat přenos tekutin ve stavu beztíže.

Zařízení Power and Data Grapple Fixture. Foto: NASA

Poté se už astronauti věnovali samotné ISS. V plánu bylo dokončení instalace zařízení PDGF (Power and Data Grapple Fixture, obrázek vpravo), která započala při minulé misi raketoplánu a nyní byla dokončena. Zařízení se nachází na ruském modulu Zarja a do budoucna má umožnit, aby i zde mohl operovat mechanický manipulátor stanice.

Na vnější část modulu Zarja byl také instalován vědecký experiment. Výstup skončil kolem půl desáté hodiny v noci.

Zařízení PDFG na modulu Zarja. Foto: NASA
Zařízení PDFG na modulu Zarja. Foto: NASA

NASA včera prodloužila misi raketoplánu o jeden den, takže posádka bude mít na splnění úkolů více času. Odlet od ISS je naplánován na 19. července a přistání o dva dny později.

Aktuální informace naleznete v našem přenosu, nezapomeňte také sledovat NASA TV.

Nejčtenější