Zprávy z mise: Atlantisu hrozí počasí (I)

Petr Kubala  |  Vesmír
Vnější palivová nádrž pro misi STS-135 při příjezdu na mys Canaveral (nádrž se přepravuje z továrny v New Orleans po moři). Foto: NASA

Na mysu Canaveral pokračují přípravy na poslední let raketoplánu Atlantis, který definitivně uzavře éru kosmických korábů.

Na páteční start by si však v těchto hodinách příliš mnoho lidí nevsadilo. Předpověď počasí dává aktuálně jen 30% šanci na dobré podmínky v okamžiku startu. Problémy budou dělat zejména lokální bouřky a přeháňky a také oblačnost ve vzletové dráze raketoplánu.

Sobotní předpověď je mírně optimističtější (40% šance na dobré počasí), nedělní zatím vypadá nejlépe s 60% pravděpodobností dobrých podmínek.

Když to půjde, poletí

Chleba se bude lámat už dnes v noci, kdy si vedení NASA sedne k jednomu stolu s meteorology a rozhodne, zda má vůbec smysl zahájit tankování kapalného vodíku a kyslíku do vnější palivové nádrže. Plnění by v případě kladného stanoviska začalo po 8. hodině ranní našeho času.

Vnější palivová nádrž pro misi STS-135 při příjezdu na Mys Canaveral je vidět na úvodním obrázku. Nádrž se přepravuje z továrny v New Orleans po moři.

Podle včerejší tiskové konference se zdá, že vedení NASA dá souhlas s tankováním bez ohledu na aktuální meteorologickou předpověď. Důvod je jednoduchý. Existují případy, kdy se očekávala 80% pravděpodobnost dobrého počasí a start byl nakonec stejně odložen kvůli zhoršeným podmínkám. A existují i případy, kdy tomu bylo přesně naopak.

Na Floridu se chystá na poslední start dle odhadu až 700 000 lidí, takže už kvůli nim bude NASA patrně zkoušet vyslat raketoplán jak v pátek, tak v dalších dnech.

Přehled startovacích oken pro nejbližší dny:

  • Pátek: 17:26
  • Sobota: 17:04
  • Neděle: 16:38
  • Pondělí (kolize se startem rakety Delta 4): 16:15

Čtyři možné termíny

Pokud by víkendové počasí startu nepřálo, další pokus by následoval s největší pravděpodobností až v sobotu 16. července. Ve dnech 11. až 15. července dochází ke kolizi se startem nosné rakety Delta 4 s družicí GPS (start 14. července v 8:49 SELČ). Část infrastruktury na Mysu Canaveral totiž nelze využívat pro start dvou nosičů současně.

V úvahu ještě teoreticky připadá pondělní termín, na něm by se však musela NASA dohodnout s americkou armádou a žádná jednání na toto téma zatím nezačala.

Zajímavou událostí dneška bude odsunutí obslužné věže, kterou můžete sledovat živě na NASA TV od 20:00.

Zajímavost

Raketoplán při svém startu používá dvojici motorů na tuhé pohonné hmoty (SRB), které pracují po dobu dvou minut a následně dopadnou na padácích do oceánu. Po vylovení, opravě a naplnění byly vždy připraveny k dalšímu použití.

Motory jsou tvořeny osmi segmenty, které jsou spojeny v párech. V tomto dokumentu (PDF) se můžete podívat na historii obou motorů SRB, které jsou použity pro současnou misi STS-135. Jeden z horních dílů levého motoru letěl do vesmíru dokonce během první mise raketoplánu v roce 1981.

Návrat motoru SRB po startu raketoplánu. Foto: NASA
Návrat motoru SRB po startu raketoplánu. Foto: NASA

Aktuální informace o předstartovních přípravách a celé misi naleznete v našem online přenosu.

Nejčtenější