Zprávy z mise: Atlantis se vysmál meteorologům (II)

9. 7. 2011  |  Petru Kubala  |  Vesmír

Atlantis se vydal vstříc historicky poslední misi i přesto, že meteorologové dávali jen 30% šanci na dobré počasí v okamžiku startu. Všem přihlížejícím ale nakonec stejně zatrnulo, když se v čase T-31 sekund do startu hodiny najednou zastavily.

Počítač, který v té době udával poslední okamžiky kosmického korábu na Zemi, zastavil odpočítávání, neboť zjistil chybu.

Za vším byl „klobouk“, který se nachází nad vnější palivovou nádrží ve výšce asi 70 m nad zemí. Klobouk je vybaven větracím systémem, který zabraňuje odpařujícímu se kyslíku z vnější palivové nádrže, aby zkondenzoval do nebezpečného ledu. Celé zařízení je umístěno na 20 m dlouhém stožáru a odsouvá se směrem ke startovací věži asi 2,5 minuty před startem. Tentokrát však mechanismus zastávkoval a nezasunul se dle přání počítače, který tak musel vydat příkaz o přerušení odpočítávání. Řídicí středisko nicméně nad problémem mávlo rukou a dalo příkaz k pokračování odpočítávání.

„Klobouk“ na vrcholu vnější palivové nádrže
„Klobouk“ na vrcholu vnější palivové nádrže

Skutečný čas staru byl v 17:29:04 tedy o 2 minuty a 18 sekund později oproti plánu. Atlantis se ale i tak pohodlně vešel do startovacího okna, které skončilo v 17:31:46. Pokud by se do této doby od země neodlepil, dorazil by k ISS o den později nebo by musel být start zrušen úplně.

Poslední start raketoplánu. Foto: NASA
Poslední start raketoplánu. Foto: NASA

Co nás nyní čeká?

V sobotu se bude posádka věnovat inspekci tepelného štítu, na neděli je plánován přílet k Mezinárodní kosmické stanici.

Dle původního harmonogramu bylo připojení k ISS naplánováno na 17:09, uvidíme však, zda nedojde ke změně vlivem opožděného startu.

Aktualizovaný čas připojení k ISS a další informace zveřejníme v našem online přenosu, který běží po celou dobu mise. Naleznete ho v pravém sloupci i na samostatné stránce.

Tip: Podívejte se na video ze startu

Nejčtenější