Zpěvačka Beyoncé má mouchu

Jaroslav Petr  |  Příroda
Ilustrační foto

Svoje mouchy má ledaskdo a ledacos. Mouchu pojmenovanou na svou počest má však málokdo. Nově to platí o zpěvačce Beyoncé.

Australští entomologové projevili velkou dávku smyslu pro humor a také snahy o propagaci svého oboru. Kdo by se zajímal o nový druh ováda objeveného před třiceti lety v australských tropech? Když ho pojmenujete po slavné zpěvačce, zajímá to – skoro – každého.

Mírumilovný ovád

Čeleď ovádovitých (Tabanidae) čítá asi čtyři a půl tisíce druhů, které se netěší nejlepší pověsti. Někteří její zástupci pijí krev lidem i zvířatům. Obrazně i doslova. Mnoho ovádů však krvežíznivé choutky nemá. Jsou to mírumilovní konzumenti nektaru z nejrůznějších květů a slouží jako velmi cenní opylovači mnoha druhů rostlin.

Australští ovádi rodu Scaptia se způsobem života tak trochu podobají americkým kolibříkům. Ve dne poletují z květu na květ, sají sladké šťávy a zároveň přenášejí pyl. Tito ovádi mají v oblibě eukalypty a některé další australské dřeviny, např. kajeput střídavolistý (Melaleuca alternifolia). Rádi také navštěvují květy bylin rodu Grevillea.

Australští vědci popsali celou řadu ovádů z rodu Scaptia. Pětice druhů objevená už v roce 1981 v queenslandské náhorní plošině Atherton Tablelands však zůstávala uložena ve sbírkách Australian National Insect Collection bez toho, že by se jimi někdo zevrubněji zabýval.

Scaptia beyonceae
Scaptia beyonceae

Nejkrásnější moucha všech dob

Nakonec skončili ovádi na pracovním stole entomologa Bryana Lessarda z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO). Toho zaujal především jeden druh, který se vyznačoval jedinečnými zlatými chloupky na zadečku. Jak Lessard uvedl, tyto chloupky dělají ováda „nejkrásnější mouchou všech dob“.

Beyoncé

„Právě tyto jedinečné husté zlaté chloupky na zadečku mouchy mě inspirovaly k tomu, abych mouchu pojmenoval na počest zpěvačky Beyoncé. Zároveň jsem využil této příležitost, abych ukázal zábavnou stránku taxonomie – tedy vědy, která třídí a pojmenovává nové druhy,“ odůvodnil svůj počin Lessard.

Nový druh ováda byl v Australian Journal of Entomology popsán jako Scaptia beyonceae. Obvykle se o nově popsaný druh ováda zajímá jen pár odborníků. Tentokrát je ale díky spojení ováda s celebritou všechno jinak. O objevu ováda psaly přední světové listy, např. Washington Post nebo The Telegraph. Australští vědci neztrácejí humor ani poté, co vzbudili celosvětovou pozornost.

„CSIRO doufá, že Beyoncé na tuto poctu zareaguje odpovídajícím způsobem, ale na její odpověď stále marně čekáme. Členka bývalé skupiny Destiny Child, která v roce 2001 nahrála hit Bootylicious, nedávno přivedla na svět svou první larvu, pardon, děcko, a je proto možná příliš zaměstnaná, než aby mohla reagovat,“ píše se v oficiálním materiálu CSIRO.

Jak ukázal Bryan Lessard a jeho kolegové, i na první pohled nudné popisování nových druhů ovádů může provázet legrace a zábava.

Další informace:

Nejčtenější