Teroristé s experty na detekci výbušnin stále drží krok

Tomáš Eyem  |  Historie
Foto: Profimedia.cz

Atentáty na dopravní letadla jsou v hledáčku teroristů po celá desetiletí. Experimentují se stále dokonalejšími a menšími náložemi. Aby obelstili kontroly, ukrývají trhaviny co nejblíže lidskému tělu, nebo se je dokonce snaží dostat do něj.

Ve slavném filmu Lawrence z Arábie je to jedna z klíčových scén, která předznamenala pád mocné osmanské říše. Arabští povstalci vedení britským důstojníkem T. E. Lawrencem dokázali nepředstavitelné.

Z vnitrozemí, z neprostupné pouště Nafúd, zaútočili na strategický přístav Aqaba. Nikdo z tureckých obránců s tím nepočítal. Opevnění stálo na pobřežní straně, hlavně těžkých zbraní mířily k moři. Lest, odvaha a improvizace nebyly jen filmovou nadsázkou. Aqaba v roce 1917 padla do rukou Arabů. Lawrence také zdánlivě bezmocným beduínům ukázal, jak organizovat záškodnickou válku. Útoky na klíčovou železnici, vodovody a předsunuté osmanské posádky načrtly účinné schéma. Odhodlání partyzánských jednotek pomohlo podrazit nohy mocnosti, jejíž počátky sahaly do 13. století.

Snaha zasáhnout slabé citlivé místo je účinná taktika používaná všemi bojovníky za svobodu anebo teroristy. Záleží na úhlu pohledu. Věděl to bin Ládin v září 2001 a vědí to i jeho následovníci, kteří se snaží přenést americkou válku proti terorismu z vlastního „dvorku“ na území nepřítele.

Každý z posledních pokusů dostat výbušninu na palubu letadel mířících do USA byl svým způsobem inovativní. Ať už to byla trhavina skrytá v botě, v náplni do tiskáren nebo spodním prádle. Paradoxně to už není původní bin Ládinova al-Kájda. Mnohem větší hrozbou je její jemenská odnož. Podle odborníků nemá nouzi o nápady a je také aktivnější než zakladatelé teroristické sítě zahnaní do kouta americkými bezpilotními letouny v Pákistánu a Afghánistánu.

Tělo jako zbraň

Je to nekonečný boj, ve kterém teroristé tahají za delší konec lana. Po útocích z 11. září, kdy únosci pronikli k pilotům, přijaly aerolinky opatření, aby se do kabin letadel nikdo nemohl dostat. Pár měsíců nato, po nepovedeném pokusu o bombový útok pomocí trhaviny ukryté v botě, letiště zavedla prověrky obuvi. Před necelými šesti lety začaly platit přísné podmínky pro tekutiny, které si cestující mohou vzít na palubu. Důvod? Neúspěšný plán vyhodit do vzduchu desítku letadel na trase Velká Británie–USA pomocí výbušných kapalin.

Umar Farúk Mutallab. Foto: Profimedia.cz
Umar Farúk Mutallab. Foto: Profimedia.cz

Novátorství teroristů připomíná hru kočky s myší. V roce 2009 chybělo jen málo. Umar Farúk Mutallab si na Vánoce rezervoval místo v letu z Amsterodamu (kam předtím přiletěl z Nigérie) do Detroitu. Sedadlo 19A v Airbusu A330 nevybral náhodou. Bylo hned u okna, přímo nad prostřední částí křídel, a tedy blízko nádrží s palivem. Přestože dostat bombu na palubu nebylo snadné, třiadvacetiletý Nigerijec prošel bez problémů kontrolami v Lagosu i na letišti Schiphol.

Asi dvacet minut před přistáním v Detroitu se pokusil odpálit trhavinu schovanou ve spodním prádle. Nepovedlo se to nejspíš jen díky náhodě. Chemická rozbuška byla zvlhlá od potu. Trhavina teroristu popálila a cestující ho přemohli.

Letadlo společnosti Delta Airlines, v němž cestoval terorista Mutallab. Foto: Profimedia.cz
Letadlo společnosti Delta Airlines, v němž cestoval terorista Mutallab. Foto: Profimedia.cz

Mutallabovi se mohl v letadle s 290 lidmi na palubě povést spektakulární kousek. Výbuch koneckonců ani nemusel zapálit palivo. Stačilo, kdyby exploze způsobila otvor v plášti trupu, a přetlak by se postaral o zbytek. Otázku, jak propašoval bombu na palubu, experti zodpověděli rychle. Neobsahovala žádné kovové součásti, takže ji detektory neobjevily. Byla tak těsně u těla, že nevzbudila podezření ani při jiných kontrolách.

Slipy ušité na míru

Začátkem letošního května Američané potvrdili zprávy o zmařeném dubnovém pokusu o další útok na letadlo mířící do USA. Sebevražedného atentátníka vyslala jemenská odnož al-Kájdy. Ve skutečnosti to byl dvojitý agent naverbovaný saúdskoarabskou rozvědkou. V Jemenu působil s vědomím CIA a dost možná i Britů. Tajné služby díky němu získaly informace o al-Kájdě na Arabském poloostrově (AQAP), její činnosti, základnách, vůdcích a plánech.

Součástí jednoho z nich byla i sofistikovaná bomba, kterou agent zpravodajcům předal. Podoba s tou Umara Farúka Mutallaba nebyla náhodná. Podle zdroje citovaného The New York Times bylo zařízení „ušité na míru“ spodního prádla atentátníka. Jen velmi těžko by ho odhalila i důkladná osobní prohlídka. V bombě nebyly žádné kovové součásti, obsahovala kvalitní vojenskou trhavinu. Na rozdíl od té z roku 2009 byla vylepšená. Měla hned dvě rozbušky pro případ, že by jedna selhala.

Americká policie zveřejnila snímky bomby, kterou pronesl nigerijec Abdul Mutallab na palubu letadla. Foto: Profimedia.cz
Americká policie zveřejnila snímky bomby, kterou pronesl nigerijec Abdul Mutallab na palubu letadla. Foto: Profimedia.cz
Americká policie zveřejnila snímky bomby, kterou pronesl nigerijec Abdul Mutallab na palubu letadla. Foto: Profimedia.cz

„Bezpochyby by mohla letadlo zlikvidovat,“ řekl zdroj The New York Times. Jestli by nálož odhalily nové bezpečnostní skenery nainstalované po vánočním pokusu o atentát z roku 2009, není jasné. FBI se tím sice zabývala, neřekla ale, s jakým výsledkem.

Každopádně takové kontroly zavedla jen některá letiště v Evropě a ve Spojených státech. Další na to buď nemají peníze, anebo to neudělala kvůli protestům cestujících, kteří považují obrázky svých těl proskenovaných skrz oblečení za příliš velký zásah do soukromí. I kdyby ale tato nejmodernější zařízení odhalila bombu ukrytou kdekoli pod oblečením, těžko by si poradila s hrozbou, o níž bezpečnostní experti mluví stále častěji.

Bezpečnostní služby při vánočním pokusu o teroristický útok na americké letadlo selhaly, je třeba změnit jejich práci, prohlásil ve svém projevu americký prezident Barack Obama. Foto: Profimedia.cz
Bezpečnostní služby při vánočním pokusu o teroristický útok na americké letadlo selhaly, je třeba změnit jejich práci, prohlásil ve svém projevu americký prezident Barack Obama. Dodal, že nešlo o selhání jednotlivců, ale o systémovou chybu. Zároveň podotkl, že jako prezident za toto selhání nese osobní zodpovědnost. Foto: Profimedia.cz

„Al-Kájda déle než rok pracuje s myšlenkou chirurgicky implantovat bomby do lidského těla a je možné, že se jí to už skutečně podařilo,“ řekl před rokem americké televizi ABC News Richard Clarke. Bývalý protiteroristický poradce v Bílém domě vycházel mimo jiné ze zpráv, že teroristé v Iráku v roce 2010 takto experimentovali se psy. Údajně do jejich těl ukryli nálož, kterou chtěli spolu se čtyřnožci poslat do Spojených států. Zvířata vždy uhynula dřív, než se podařilo plán zrealizovat.

Stačí jen pár hodin

Podobně extrémní nápad samozřejmě vyžaduje odpovídající dovednosti. Podle lékařů se ale takový zákrok dá úspěšně provést jak na zvířatech, tak i u člověka. V druhém případě to může být dokonce snazší, neboť lidské tělo nabízí víc prostoru. „Dostatečně zručný chirurg skutečně může implantovat bombu nebo výbušné zařízení do oblasti břišní dutiny,“ potvrdil ABC News newyorský lékař Mark Melrose. Dodal, že pokud bude nálož dobře umístěna, může mít „pacient“ v sobě bez větších problémů i bombu o velikosti grepu.

Výzvědné služby a odborníci na bezpečnost dopravy pracují i s možností jednodušších operací. Proč nevyužít jako zástěrku dobře zamaskovaný implantát v ňadrech nebo hýždích? Plastický chirurg Elan Singer listu The Wall Street Journal potvrdil, že taková operace vyžaduje jen základní lékařský výcvik. Nejde ani tak o estetický výsledek, jako o funkčnost. „Během několika hodin to dokážu naučit kohokoli z ulice, kdo má dvě ruce a dvě nohy,“ řekl s nadsázkou doktor Singer. Operaci je podle něj navíc možné provést jen při lokálním umrtvení a není potřeba ani zázemí velké nemocnice. Teoreticky by prý takový člověk mohl chodit s bombou v těle i několik týdnů bez vážnějších následků.

Co když dovnitř nepřijde silikon?
Co když dovnitř nepřijde silikon?

Spustit pekelný stroj sice není v takovém případě snadné, není to ale nemožné. Explozi může vyvolat například tekutá rozbuška, kterou atentátník do trhaviny vpraví pomocí injekční stříkačky (to byl nejspíš způsob použitý Mutallabem v roce 2009). Diabetici a podobně nemocní si stříkačku mohou na palubu vzít i po zpřísnění bezpečnostních opatření. Může to ale být i něco mnohem nenápadnějšího.

Odborníci zmiňují například upravené pero nebo propisku, která by prorazila kůži. Její náplň by trhavinu vznítila. V úvahu připadá také časovač. Zašitý v těle atentátníka má jednu zásadní nevýhodu. Útočník by musel počítat s variantou, že se let o několik hodin zpozdí, a nálož tak vůbec nemusí explodovat během letu. Další možností je tolikrát úspěšně vyzkoušená elektronická rozbuška aktivovaná telefonickým hovorem. Bez signálu v letadle to jde sice těžko, jakmile ale stroj sestupuje na přistání, ta chvíle přichází…

Stejným způsobem měly nejspíš v říjnu 2010 explodovat nálože ukryté v náplních do tiskáren. AQAP je poslala ve dvou letadlech FedExu a UPS z Jemenu do amerického Chicaga. Zabalené v krabicích s knihami, časopisy a oblečením lehce prošly kontrolami. Poplach nastal teprve po upozornění saúdskoarabské zpravodajské služby. Úřady na letištích v Dubaji a britském East Midlands musely několikrát opakovat prohlídky, než bomby našly. Jemenská stopa zavedla vyšetřování týmž směrem jako předtím v případě Umara Farúka Mutallaba. Stejně jako později s už zmíněným dvojitým agentem a jeho „vylepšeným spodním prádlem“. Použitý rukopis mířil k muži jménem Ibrahim al-Asírí.

Proti křižákům

„Al-Asírí je génius zla, vytrvale rozvíjí své dovednosti, soustavně se přizpůsobuje,“ řekl začátkem května šéf bezpečnostního výboru americké Sněmovny reprezentantů Peter T. King. Že třicetiletý muž, známý také jako Abú Sáleh, představuje reálnou hrozbu, potvrzují i experti na terorismus. Své výtvory stále zdokonaluje, je zručný a má dost zkušeností. Bomby se snaží miniaturizovat, poměrně rychle je dokáže upravit tak, aby unikly novým a novým bezpečnostním opatřením.

Každý z jeho posledních tří pokusů byl vylepšením předešlého. Ať už to byly cartridge do tiskáren, nebo výbušné spodní prádlo. Jeho poslední varianta z letošního roku byla podle expertů zatím to „nejlepší“, s čím teroristé dosud přišli. Údajně je to právě on, kdo hledá cestu v chirurgicky implantovaných výbušných zařízeních. Zabývá se i zmíněnou možností využít zvířata nebo třeba externí počítačové disky, které by explodovaly při připojení k notebooku. „Je velmi odhodlaný a plně oddaný myšlence zaútočit na Ameriku,“ řekl The Washington Post analytik Mustafá Alání. „Pro celou al-Kájdu má útok na území Spojených států hodnotu jedenácti útoků provedených jinde,“ dodal ředitel think tanku Gulf Research Center ze saúdskorabské Džiddy.

Ibrahim al-Asírí. Foto: Profimedia.cz
Ibrahim al-Asírí. Foto: Profimedia.cz

Své odhodlání Ibrahim al-Asírí prokázal už v létě 2009, když poslal na smrt svého mladšího bratra Abdulláha. Podle zpravodajců to byla Ibrahimova první operace mimo území Jemenu. Už tehdy prokázal smrtící vynalézavost. Sestrojil bombu, která obsahovala zhruba sto gramů trhaviny známé pod zkratkou PETN. Na první pohled vypadá jako cukr a odhalit ji není snadné (stejná výbušnina se objevila ve zmíněných tiskárnách). Umístění bomby dlouho vyvolávalo spekulace. Síla výbuchu směřovala dolů, v podlaze po něm zůstal slušný kráter. Kde přesně bomba byla, může zodpovědět jen její tvůrce. Část odborníků se kloní k tomu, že atentátník měl nálož v konečníku. Proto také tělo pohltilo většinu výbušné síly.

Rodina Ibrahima al-Asírího pochází z jihozápadu Saúdské Arábie. Stejná provincie byla domovem i několika útočníků z 11. září. Syn bývalého saúdského armádního důstojníka se zradikalizoval podobně jako tisíce Arabů po americké invazi do Iráku v roce 2003. Chtěl se připojit k tamním povstalcům, při pokusu o přechod hranice ho ale Saúdové chytili a na devět měsíců zavřeli. Brzy poté se však objevil jako jednička na saúdském seznamu třiaosmdesáti hledaných extremistů. To už byl ale pod ochranou al-Kájdy v sousedním Jemenu.

Chceme ho dostat

V jemenských výcvikových táborech AQAP se vystudovaný chemik Ibrahim al-Asírí naučil vyrábět bomby. Analytici předpokládají, že ho mohl vést někdo ze zkušených pákistánských odborníků, anebo je prostě zručný samouk, který dokázal využít volně přístupné zdroje včetně internetu. „Vypadá to, že se většinu naučil sám,“ řekl k jeho dovednostem Bruce Riedel. „Dokázal zminiaturizovat bomby tak, že je možné propašovat je téměř kamkoli.“ Odhalení bombového spiknutí z letošního dubna znovu přivedlo pozornost USA k al-Asírímu. Byl to především zmíněný podobný rukopis, který stál za nerealizovaným pokusem o atentát se spodním prádlem a předchozími snahami vyhodit do vzduchu americká letadla.

„Je velmi nebezpečný. Je to někdo, kdo má velice dobrý výcvik a zkušenosti. Musíme ho najít a pohnat před spravedlnost, jak nejrychleji dokážeme,“ dodal John Brennan, hlavní protiteroristický poradce prezidenta Obamy. Al-Asírí se ale těší ochraně místních kmenů na jihu Jemenu. Vláda se tam radikály sice snaží zpacifikovat, zatím ale nepříliš úspěšně.

Jak ostré zuby mají, ukázal jedenadvacátý květen, kdy sebevrah s bombou na těle zabil v metropoli Saná skoro sto vojáků nacvičujících přehlídku k výročí sjednocení země. Místní odnož al-Kájdy oznámila, že útok byl odvetou za armádní ofenzivu. USA do Jemenu údajně poslaly tým poradců, kteří vedou tamní protiteroristický výcvik. Oblohu tam křižují bezpilotní letouny CIA, Obamova vláda jí podle The Washington Post dokonce začátkem letošního roku dala volnou ruku ke střelbě i bez ověření identity cíle. Potvrzuje to obavy, že Jemen začíná být pro AQAP příliš bezpečným útočištěm.

Al-Asírí už loni útok bezpilotního letadla přežil a nejspíš to jen přiživilo jeho motivaci. „Nenávidí všechno, co americká kultura přinesla světu. Je stoupencem násilné ideologie Usámy bin Ládina a zkoušel všechno, co svedl, aby sestrojil bombu, která by zabila co nejvíc Američanů. Nenávidí západní hodnoty,“ řekl ABC News Seth Jones, bývalý poradce velitelství speciálních operací armády USA. Na americkém seznamu teroristů se al-Asírí nachází od loňského března.

Třebaže to připomíná válku jednoho muže proti světové mocnosti, analytici si nedělají iluze, že za pokusy o atentáty stojí sám. „On je jen tím, koho známe jménem,“ komentoval al-Asírího schopnosti odborník na Jemen z Princetonské univerzity Gregory Johnsen. Ať už to bylo v Pákistánu, nebo v Jemenu, al-Kájda vždycky dokázala za zabité najít náhradu. Bylo by naivní nechat všechno na jediném muži, takže se dá čekat, že si al-Asírí školí následovníky.

Podle Setha Jonese musejí USA předpokládat, že s jeho zabitím boj neskončí: „Možná to zpočátku nebude nikdo tak zručný, ale tím, že někoho zlikvidujete, problém nezmizí.“


Pokusy o bombové útoky proti letadlům

  • Prosinec 1988 – v nákladovém prostoru Boeingu 747 společnosti PanAm explodovala bomba ukrytá v magnetofonu. Při atentátu nad skotským Lockerbie zemřelo celkem 270 lidí. K útoku se později přihlásila Libye.
  • 1995 – nepodařené spiknutí „Bojinka“. Operativci al-Kájdy plánovali simultánní útoky na dvanáct letadel směřujících z Asie do USA. Akce byla vyzrazena. Pokud by se podařila, mohly přijít o život až čtyři tisíce lidí.
  • Prosinec 2001 – Richard Reid se na palubě letadla směřujícího z Paříže do Miami neúspěšně pokusil odpálit trhavinu PETN ukrytou v botě.
  • Srpen 2006 – britská policie překazila plány stoupenců al-Kájdy vyhodit do vzduchu až deset letadel směřujících z Velké Británie do USA. Použít chtěli tekuté vícesložkové výbušniny.
  • Prosinec 2009 – Nigerijec Umar Farúk Mutallab se pokusil odpálit nálož zašitou ve spodním prádle v letadle na trase Amsterodam–Detroit. Trhavina obsahující PETN se nevznítila podle plánu. Mutallaba přemohli cestující.
  • Říjen 2010 – jemenská odnož al-Kájdy odeslala pod falešnou adresou do USA náplně do tiskáren naplněné výbušným práškem a vybavené elektronickou rozbuškou. Plán byl odhalen díky upozornění saúdskoarabské tajné služby.
  • Červenec 2011 – americké úřady varovaly, že jemenská odnož al-Kájdy intenzivně pracuje na projektu implantovat bomby do lidského těla, čímž by se daly obejít bezpečnostní kontroly na letištích.
  • Duben 2012 – dvojitý agent „sebevrah“ předal saúdskoarabské rozvědce vylepšenou verzi bomby ukryté ve spodním prádle. Nálož byla vyrobená v Jemenu. Měla explodovat v letadle směřujícím do USA a byla opatřená dvěma roznětkami.

Článek vyšel v časopisu ForMen

Nejčtenější