Zatmění: V noci na čtvrtek jsme viděli krvavý Měsíc

Petr Kubala  |  Vesmír

Ve středu 15. června proběhlo jedno z nejdelších úplných zatmění Měsíce v tomto století. Od devíti hodin až do půlnoci.

Toulky noční oblohou čas od času zpestří zatmění Měsíce. Na rozdíl od toho slunečního sice nezatajíme dech při úplné fázi, ale na druhou stranu trvá podstatně déle a při pozorování si nepotřebujeme chránit zrak.

V roce 2011 nás čekají dvě zatmění Měsíce. To první nastane dnes v noci z 15. na 16. června a z našeho území uvidíme vetší část celé podívané. Podruhé letos vstoupí Měsíc do zemského stínu v prosinci a potěší spíše pozorovatele na východě Asie a v Austrálii.

Úplná fáze měsíčního zatmění je viditelná z kteréhokoli místa na světě, kde je Měsíc v tu dobu nad obzorem. V případě současného zatmění se mohou úkazem pokochat zejména obyvatelé starého kontinentu, Afriky a velké části Asie. Konec zatmění bude viditelný při východu Měsíce z Jižní Ameriky; jeho začátek budou moci spatřit při západu obyvatelé Austrálie.

Viditelnost zatmění Měsíce dne 15. června 2011 ve světě. Autor: Fred Espenak (NASA GSFC)
Viditelnost zatmění Měsíce dne 15. června 2011 ve světě. Autor: Fred Espenak (NASA GSFC)

Co se děje při zatmění Měsíce

Zatmění Měsíce vzniká ve chvíli, kdy se Slunce, Země a Měsíc nacházejí v jedné přímce. Taková situace teoreticky nastává při každém úplňku. Náš kosmický soused však kolem Země obíhá v rovině, která je nakloněna o 5° vůči rovině ekliptiky. K zatmění tak dojde pouze v případě, že se Měsíc v době okolo úplňku nachází poblíž některého ze dvou uzlů, což jsou body, ve kterých se jeho rovina oběžné dráhy protíná s rovinou ekliptiky (rovinou oběžné dráhy Země).

Zatímco úplné zatmění Slunce trvá nanejvýš minuty, v případě měsíčního zatmění jde o desítky minut. Nejdéle může úplné zatmění trvat více než 1 hodinu a 47 minut. Při tom červnovém se této hranici přiblížíme, úplná fáze bude trvat 1 hodinu a 40 minut. V roce 2018 pak bude na programu zatmění ještě o 3 minuty delší.

Obrázek ukazuje stín a polostín, který vrhá Země na Měsíc během zatmění. Zdroj: Wikipedia, Sagredo
Obrázek ukazuje stín a polostín, který vrhá Země na Měsíc během zatmění. Zdroj: Wikipedia, Sagredo

Naše Země vrhá do kosmického prostoru sbíhavý stín kuželovitého tvaru a rozbíhavý polostín. Pokud se Měsíc dostane do zemského polostínu, nastává polostínové zatmění, které není pouhým okem postřehnutelné. Pokud Měsíc vstoupí do zemského stínu, dojde nejdříve k částečnému a následně k úplnému zatmění.

Průběh zatmění měsíce
Průběh zatmění měsíce

Během něj Měsíc z oblohy nezmizí, ale dostane načervenalou až nahnědlou barvu. Povrch Měsíce v tu chvíli osvětluje sluneční světlo, které se rozptyluje v zemské atmosféře. Nejvíce se odnese modrá složka světla, zatímco červená projde atmosférou bez větší újmy. Barevný nádech Měsíce v době úplného zatmění není stejný, ale závisí na stavu atmosféry. Důležitým hráčem jsou v tomto případě zejména pozemské sopky, které mohou při erupcích obohatit atmosféru o větší množství aerosolů.

Zatmění 15. června

V době, kdy u nás Měsíc vyjde, bude už necelou hodinu probíhat částečné zatmění. Abyste si mohli úkaz plně vychutnat, je vhodné mít dobrý výhled na jihovýchod. V Praze vychází Měsíc kolem 21:01, zatímco v Ostravě už ve 20:43. Čím více na východ se vaše pozorovací stanoviště nachází, tím lépe. Například v Košicích vyjde Měsíc už ve 20:24, což je jen dvě minuty po začátku částečného zatmění.

 • Začátek částečného zatmění: 20:22 SELČ (Měsíc bude v ČR pod obzorem)
 • Začátek úplného zatmění: 21:22 SELČ
 • Střed zatmění: 22:12 SELČ
 • Konec úplného zatmění: 23:03 SELČ
 • Konec částečného zatmění: 00:02 SELČ
Přibližná pozice Měsíce 15. června ve 21:15 našeho času. Zdroj: Program Stellarium
Přibližná pozice Měsíce 15. června ve 21:15 našeho času. Zdroj: Program Stellarium

V letošním roce nás čeká ještě jedno zatmění. Večer 10. prosince nám však nebeské divadlo nepřipraví nejlepší podmínky. V době úplného zatmění bude ještě Měsíc hluboko pod obzorem, takže úkaz bude pozorovatelný především z východní Asie a Austrálie. Měsíc vyjde v našich končinách po 16. hodině, přibližně o hodinu později skončí částečné zatmění.

Zatmění Měsíce v dalších letech

 • 25. dubna 2013 – pouze jako částečné
 • 28. září 2015 – úplné zatmění, viditelné v celém průběhu
 • 7. srpna 2017 – pouze jako částečné
 • 27. července 2018 – úplné zatmění, viditelné z velké části
 • 21. ledna 2019 – úplné zatmění, viditelné z velké části
 • 16. července 2019 – pouze jako částečné

Zajímavé odkazy

Nejčtenější