Zachrání vlci rysa před vyhynutím?

Jaroslav Petr  |  Příroda

Ochránci přírody získali pro záchranu rysa kanadského nečekané pomocníky – smečky vlků.

Všechno souvisí se vším. V přírodě to platí zvlášť. Zásah do života jednoho organismu má za následek kaskádu nechtěných a často nepředvídatelných procesů, které se nám vůbec nelíbí. Zdá se, že hubením vlka podepsali lidé v Severní Americe ortel smrti nad rysem.

Kojot postupuje a rys mizí

Rys kanadský (Lynx canadensis) se ocitl na seznamu ohrožených druhů. Snahy o jeho návrat do oblastí, z nichž zmizel, končí vesměs neúspěchem. Hlavní příčinou ústupu rysa kanadského je pokles stavů zajíce měnivého (Lepus americanus), který představuje hlavní kořist rysa. Dříve prožívali zajíci a rysi společné vzestupy a pády. Namnožení králíků byl dobou hojnosti a rozmachu i pro rysy. Dočasný pokles stavů zajíce znamenal ústup i pro rysy.

Dnes už tyto cyklické změny nejsou patrné. Rys a zajíc vyklidili pole. Podle vědců z Oregon State University vedených Williamem Ripplem souvisí ústup rysa i zajíce s expanzí jiné šelmy – kojota prérijního (Canis latrans). Ten původně obýval jen prérie v povodí dolního toku řeky Mississippi, ale dnes obsadil prakticky celou Severní Ameriku včetně Skalistých hor a Aljašky. Zajíc měnivý patří k oblíbeným položkám na kojotím jídelníčku. Zdá se, že zajíce sežral rysům právě kojot. Rozmach kojotů může souviset s ústupem vlků (Canis lupus).

Rozhodují vlci

Potravní řetězce jsou často provázány nečekanými vazbami. A velké šelmy, které jsou schopné lovit jak býložravce, tak i menší šelmy, v nich hrají důležitou roli. Na vlky se dívali američtí osadníci jako na škodnou, protože čas od času strhli nějaký kus skotu, zadávili ovci nebo útočili na koně. Lidé vyhlásili vlkům válku, ve které bylo dovoleno vše. Chovatelé dobytka šelmy stříleli, trávili a chytali do želez. Na mnoha místech vlci zmizeli.

Vlk se zdaleka neživí jen býložravci. K jeho oblíbené kořisti patřili i kojoti. Když kojotům tento silný nepřítel ubyl, jejich rozmachu nic nebránilo. Rozšířili se na území, kde předtím neměli šanci odolat konkurenci vlků. Dramaticky narostl i celkový počet kojotů. Populaci zajíce měnivého to proto zdecimovalo. Následně začala skomírat i populace rysa kanadského.

Video: Kanadský rys v akci

Podle Williama Ripplea může návrat vlků pomoci i rysům kanadským. Ripple o tom píše na stránkách Wildlife Society Bulletin. Odkazuje přitom na zkušenosti z národního parku Yellowstone, kde se s návratem vlků tamější populace kojotů smrskla na polovinu a populace zajíce měnivého se začala naopak rozrůstat. Zdá se, že to otevírá cestu k návratu i pro rysy.

Další informace:

Nejčtenější