WiFiSlam: Navigace i v budovách, přes Wi-Fi

17. 6. 2011  |  Marek Lutonský  |  Technika

Navigace pomocí systému GPS je svou přesností a dalšími parametry většinou dostačující. Ale stačí vejít za dveře a signál je většinou okamžitě pryč. Možnost nechat se navádět uvnitř budov je však lákavá a přání se chystá splnit služba WiFiSlam.

WiFiSlam, který založili studenti standfordské univerzity, zatím není v provozu. Na stránce můžete jen vložit svoji e-mailovou adresu, abyste se hned při spuštění mohli dozvědět podrobnosti.

Pro navigaci se budou využívat sítě Wi-Fi. Aplikace v chytrém mobilním telefonu si zjistí informace o okolních bezdrátových sítích a podle síly signálu a dalších parametrů určí, kde právě jste. Stejně to dělají mobilní telefony a počítače i dnes, přesnost takového zjištění ale není vysoká. Jsme obvykle rádi za určení v okruhu desítek metrů.

WiFiSlam by údajně měl být přesnější. Bude zjišťovat konfiguraci okolních sítí Wi-Fi v různých, díky kompasu a akcelerometru přesně zaměřených místech. Tím dokáže získat více informací a porovnáním s databází také přesnější polohu.

Tip: Vyzkoušejte si současnou lokalizaci podle sítí Wi-Fi na mapách Googlu. Klepněte na tlačítko mezi směrovým křížem a symbolem panáčka na levé straně mapy. Prohlížeč se zřejmě zeptá, jestli může zjistit vaši polohu. Po potvrzení uvidíte tečku tam, kde si Google myslí, že jste. Můžete vyzkoušet také tuto službu, která využívá API Googlu a prozradí rovnou přibližné souřadnice.

Nejčtenější