Vrcholovým sportovcem snadno a rychle díky Duchovi

Helena Vrecková  |  Věda
Zdroj: Benedict Copping

Prototyp technické pomůcky s nepředstavitelným potenciálem pro sportovce se zdravotním postižením. Může změnit svět sportu?

Ještě nedávno žil téměř celý svět sportovním olympijským děním. Všechny zraky se upíraly k nejlepším sportovcům světa a jejich podávaným výkonům. Ve výsledcích se projevila nejen velká snaha a odhodlanost zvítězit, ale především také výborná technika sportovců. Totéž se týká sportovců účastnících se paralympiády. I oni pilují svou techniku k dokonalosti a ve svém odvětví sportu patří mezi špičky. Někteří však mají kvůli svému postižení ztížené podmínky, kdy jsou plně závislí na svých trenérech a jejich pokynech.

Co kdyby jim však něco umožnilo se alespoň částečně osamostatnit? Na takovém zařízení pracuje technický tým z Imperial College v Londýně pod vedením Benedikta Coppinga. Vytvořili prototyp zařízení, které má navíc ještě větší potenciál, než se může na první pohled zdát.

S duchem na rukou

Zařízení s názvem Duch (Ghost) bylo primárně vyvíjeno pro slepé sportovce, především plavce. Duch je přístroj skládající se z dvou vibrujících pásů, které učí postiženou osobu (nositele zařízení) správnému pohybu. Přístroj tvoří dva pásy – jeden určený na zápěstí, druhý na loket. Každý pás obsahuje senzor pohybu, vibrační podložky, LED světla a baterie. Oba pásy jsou elektronicky propojeny.

Systém, na kterém zařízení pracuje, si po zadání přesného pohybu zapamatuje jeho provedení a nositele pak při trénování upozorňuje na chyby. Senzory umožňují sledovat pohyb a natočení kloubů. Vibrační podložky upozorňují drobným chvěním na chyby při pohybu, například na přílišné ohnutí kloubu. Světla poté dávají zpětné informace o provedení pohybu. Zařízení dá také zvukový signál o provedení krátkým pípnutím. Tím se vysvětluje příhodný název Duch. Dá se totiž říci, že sportovci vede ruku neviditelný duch.

Ukázka vnitřního mechanismu zařízení. Zdroj: Benedict Copping
Ukázka vnitřního mechanismu zařízení. Zdroj: Benedict Copping

Svalová paměť umožní osamostatnění

Sportovci tak při trénování pracují především se svalovou pamětí. Tak dlouho opakují pohyby se zařízením, které je směřuje ke správnému provedení, až si jejich svaly tuto „cestu“ zapamatují a sportovec je bude dále provádět nevědomě.

Možná vám stále uniká, proč bylo toto zařízení v první fázi určeno především pro slepé plavce. Avšak tím, že tento člověk nevidí, se mu také hůře vysvětluje provedení pohybů (odpadá zde možnost cokoliv ukázat). Trenér tak musí být po celou dobu cvičení se sportovcem a dohlížet na provedení. Možné pokroky v technice se tak můžou několikanásobně zpomalit.

S tímto zřízením však může sportovec trénovat i sám. Není zcela závislý na svém týmu. Díky Duchovi je schopen poznat své chyby a cíleně se zlepšovat. Vědci při testování přímo zaznamenali, že Duch pomohl zpřesňovat a vylepšovat techniku provedení plaveckých úkonů.

Vědci na vývoji spolupracovali se slepým triatlonistou Dawsonem, který disponuje pouhými 10 procenty normálního zraku. Tento sportovec si sám prošel obtížným obdobím, kdy se učil techniku plavání.

Ukázka použití Ducha pro plavce:

Od plavání do celého sportovního světa

Nejsou to však jen plavci, kteří by toto zařízení využili. Dokonalým příkladem, kde by se toto zařízení využilo, je například tenis. V této sportovní disciplíně je technika úderu stejně důležitá, jako u plavání správný záběr ve vodě. Tím, že zařízení umožňuje napodobit a zdokonalit pohyby končetin, se může stát pro sportovní svět revolučním.

Odkloňme se tedy od původního určení pro paralympijské sportovce. Toto zařízení je totiž vhodným prostředkem sportovní výuky i pro zdravé jedince. V podobě, v jaké je návrh dnes, je využití Ducha vhodné všude tam, kde se jedná o pohyby horních končetin (lukostřelba, tenis, plavání, hody a vrhy, atd.). Pokud by se však vyvinul další typ pro použití na nohou, jeho dosah ve sportu by se ještě mnohonásobně zvýšil.

To by mohlo pro sport znamenat relativní zlom. Nyní jsou některé výkony podávané sportovci přímo závislé na jejich vypilované technice. Již dnes není složité zjistit z mediálních záznamů podrobnou techniku daného sportovce. Nyní by se však jednalo také o to, že by ji jiní sportovci mohli snadno napodobit a vylepšit tak o několik procent své výkony. A ve sportu se právě mnohdy jedná jen o ta procenta, o která převyšuje jeden sportovec jiného.

Nejčtenější