Včelami proti sloním vandalům

Jaroslav Petr  |  Příroda

Dvouletý výzkum v keňských vesnicích ukázal, že včely pomohou keňským rolníkům chránit pole proti ničivým nájezdům slonů.

Tvrdí se, že sloni mají strach z myší, ale to je pouhá pověra. Vědecky bylo prokázáno, že se sloni bojí včel. Afričtí rolníci nyní chtějí tohoto objevu využít pro ochranu svých polí.

Včely ochránily pole

Sloni afričtí jsou stále více vytlačováni ze svého přirozeného prostředí do krajiny obývané lidmi. Nadšení z toho nejsou ani sloni ani lidé. Pokud se sloni dostanou na pole nebo na plantáže, dokážou tam napáchat citelné škody. Zahnat stádo tlustokožců je zapeklitý problém. Vědci nyní otestovali „včelí ploty“. V sedmnácti keňských vesnicích rozmístili úly tak, aby tvořily souvislou linii, kde mezi jednotlivými úly není mezera větší než deset metrů. Celkem tak vytvořili „včelí ploty“ o délce skoro dva kilometry.

Účinnost „včelího plotu“ byla porovnávána s účinností tradiční bariéry zbudované z trnitých větví. Po dvou letech zkoušek „včelí ploty“ vyhrály na celé čáře. Mezi úly se na pole prosmýkl jediný slon. Přes trnité zábrany se prodralo více než třicet slonů. Výsledky výzkumu zveřejnil vědecký časopis African Journal of Ecology.

Žihadlo si místo najde

Strach z včel se zdá u slonů obdařených tlustou kůží nepochopitelný. Sloní kůže však má i svá slabá místa. Ta se nacházejí na břiše, za ušima nebo v okolí očí. Všude tam může slon včelí žihadlo cítit. Jejich strach z včel je tedy oprávněný.

Video: Sloní varování před včelami

Vědci si to ověřili jednoduchým pokusem. Když britská zooložka Lucy Kingová z University of Oxford přehrávala slonům nahrávky zvuku rozzuřených afrických včel, sloni se dali ve většině případů na chvatný ústup.

Africké včely jsou vyhlášené svou agresivitou a vetřelce pronásledují často na vzdálenosti větší než je jeden kilometr. Slonům proto obvykle netrvá déle než minutu a klidí se včelám z cesty. Přitom se ještě navzájem varují zvláštním zvukem. Tento varovný signál užívají sloni jen pro výstrahu před včelami. I to dokládá, jak velký význam pro ně střety se včelami mají.

Tip: Poslechněte si sloní varování před včelami ve formátu mp3.

Nejčtenější