V Římě byl objeven Romulův chrám

Jaroslav Petr  |  Historie

Vykopávky na Palatinském vršku odhalily chrám, kterým Romulus poděkoval za odvrácení prohry v bitvě se Sabiny.

Rezidenci, kde trávil své poslední dny Julius Caesar a k tomu ještě Jupiterův chrám, který podle legendy nechal zbudovat samotný mytický zakladatel Říma Romulus. To jsou nejnovější nálezy italských archeologů na slavném Palatinském vršku.

Únos Sabinek

Když zakladatel města poklekl před bránou Porta Mugonia a sliboval Jupiterovi zbrusu nový chrám, bylo to s Římem a Římany pěkně nahnuté. Za zády měl rozzuřené Sabiny, kteří se valili do města po Via Sacra.

Sabinové měli ke vzteku pádný důvod. Když Romulus smetl ze stolu konkurenční projekt svého bratra na výstavbu Říma a založil město na Palatinském vršku, zval do města kde koho, jen aby mělo co nejdříve co nejvíc obyvatel. Přistěhoval se tam opravdu kde kdo. Z valné části muži nevalné pověsti. Když se začali poohlížet v okolí po nevěstách, nebyl o ně žádný zájem.

Romulus vyřešil nedostatek žen v Římě únosem dívek z kmene Sabinů. Ti si přišli pro své dcery a sestry s oštěpy a meči v ruce. Římané krutě prohrávali až do chvíle, kdy Romulus uplatil Jupitera příslibem chrámu. Pak se povedlo zakladateli Říma přeskupit prchající armádu a nakonec dosáhnout v bitvě celkem slušného výsledku. A protože se sliby bohům vyplácelo plnit, nechal Romulus postavit Jupiterův chrám.

Palatinský vršek stále ještě nevydal všechna svá tajemství
Palatinský vršek stále ještě nevydal všechna svá tajemství

Odkud šel César na smrt

Italští archeologové nyní objevili při vykopávkách na Palatinu zbytky chrámu. Vše nasvědčuje tomu, že jde o stavbu známou z báje o boji mezi Římany a Sabiny zbudovanou někdy kolem roku 750 př.n.l.

Jupiterově chrámu se píše v mnoha antických textech. Z těch však nebylo jasné, kde se stavba nacházela. Mnozí tipovali vršek stojící naproti Palatinu. Archeologové teď narazili na zbytky svatyně velmi blízko Porta Mugonia na úpatí Palatinského vršku. Je zřejmé, že se nedochoval v podobě, v jaké ho nechal zbudovat Romulus. V roce 64 n.l. zničil stavby na celém Palatinském vršku rozsáhlý požár. Chrám byl proto s vysokou pravděpodobností přebudován.

V blízkosti chrámu se našly i základy velmi honosné budovy. Lukrativní lokalita a reprezentativní styl svědčí o tom, že tu musel bydlet někdo vrcholně významný. Vzhledem k tomu, že stavba pochází z 2. či 1. století př.n.l., spekulují archeologové o tom, že našli rezidenci Julia Césara. Pokud se vědci nemýlí, tak právě odsud vyrazil César v březnu roku 44 př.n.l. do senátu. Tam však nedošel. Cestou byl zavražděn.

Nejčtenější