V Peru byla objevena nevyloupená hrobka Wariů

Jaroslav Petr  |  Historie

První nevyloupenou královskou hrobku staroperuánských Wariů z doby před 1200 lety našli polští a peruánští archeologové.

Královské mumie, zlaté předměty, ale i těla lidských obětí. To všechno skrývala hrobka objevená polsko-peruánskou archeologickou expedicí. Královské hrobky s cenným obsahem obvykle neodolaly vykradačům hrobů. Ve starém Egyptě vydržela jen hrobka faraóna Tutanchamona. Z období staroperuánské říše Wari unikla pozornosti lupičů jen hrobka tří královen.

Co uniklo vykradačům hrobů?

Polsko-peruánská expedice prozkoumala v roce 2010 pomocí leteckých snímků i geofyzikálních metod lokalitu El Castillo de Huarmey o rozloze 45 hektarů. I když vykradači hrobů prokopali bývalé město kultury Wari tam a zase zpátky, ledacos jim mohlo uniknout. Vědci doufali, že tentokrát lupiči přehlédli mauzoleum s královskými mumiemi. I v tom nejnadějnějším místě našli stopy po kopání lupičů. Naštěstí neměli vykradači dost trpělivosti. Archeologové se nejprve prokopali do komory s kamenným trůnem. Pod ním se nacházela mohutná vrstva kamení o celkové hmotnosti 30 tun.

„Budeme kopat dál,“ rozhodl vedoucí vykopávek Milosz Giersz z university ve Varšavě.

Brzy vědci narazili na obřadní dřevěné žezlo. To se používalo při pohřbech, a tak bylo jasné, že hrobka je blízko. Když archeologové vynosili všechno kamení, odhalili těla šedesáti lidí pohřbených vsedě. Ve třech malých postranních komorách nalezli mumifikovaná těla tří warijských královen s bohatou výbavou.

Královny měly své zlaté a stříbrné šperky, náčiní pro tkaní vyrobené ze zlata, stříbrné mísy, alabastrové číše, bronzové sekyrky a nože, vzácnou keramiku a mnoho dalších předmětů. Vědci nepochybují o tom, že sedících šedesát mrtvol jsou oběti, jež doprovodily královny na jejich poslední cestě.

Archeologové drželi dlouho nález v tajnosti z obavy před vykradači hrobů. Pokud by se rozkřiklo, že se v El Castillo de Huarmey našlo zlato, organizované lupičské bandy by vzaly hrobku útokem. Teprve když byly nálezy v bezpečí, ohlásili vědci jedinečný nález světu.

Wari předčilo Paříž

Kultura Wari vytvořila první říši na území Peru. Wariové ovládali mezi roky 700 a 1000 n.l. prakticky celé peruánské pobřeží. Tato vyspělá civilizace byla později zastíněna Inky, ale ve své době mohla směle konkurovat nejmocnějším říším světa. Hlavní město Wari mělo nejméně 40 000 obyvatel. Jen pro srovnání, v Paříži tehdy žilo nejvýše 25 000 lidí.

Nikdo netuší, tak se dostali Wariové na výsluní. Zda vedli dobyvačné války, nebo zda se prosazovali hospodářskou prosperitou a vyspělou kulturou. Ve vykradených hrobech a chrámech toho zůstalo po strůjcích této skvělé kultury zoufale málo. Před archeology, kteří se zabývají kulturou Wari, tak stojí celá řada záhad a nezodpovězených otázek. Všichni doufají, že dokonale zachovaná královská hrobka v El Castillo de Huarmey jim nabídne odpovědi.

Nejčtenější