Stanford nabízí zdarma kurzy umělé inteligence

Karel Javůrek  |  Technika

Kalifornská Stanfordova univerzita začala nabízet internetové kurzy umělé inteligence i strojového učení. Už se přihlásilo přes sto tisíc lidí, přidáte se také?

Na VTM.cz jste si mohli už mnohokrát přečíst o stavu současného školního systému, který se nestíhá přizpůsobovat současnému tempu, efektivitě a kreativitě. Psali jsme také o několika výhledech do budoucna. Aby vás stroje nenahradily v zaměstnání, musíte zkrátka umět víc než jednoduché činnosti či pamatování informace.

Menší revoluci už způsobila Khan Academy, která je nyní komplexní platformou pro výuku mnoha oborů. Obsahuje testy, přednášky ve formě videa, statistiky a další možností interakce. Návštěvníci stránek mají zdarma možnost naučit se základy všech důležitých oborů.

Do podobného projektu, i když v trochu menším měřítku, se pustila i Stanfordova univerzita. Sídlí v Kalifornii a je v části Silicon Valley.

Stanfordova univerzita

Pokud jste ještě o Stanfordu neslyšeli, tak vězte, že se jedná o jednu z nejlepších univerzit, která je zaměřena na vědní a technické obory. Přehled významných osobností, které zde studovaly a potom různými způsoby změnily svět, je obrovský. V lavicích zde seděli zakladatelé velkých společností (Google, HP, Cisco atd.), prezidenti, ale i tvůrci internetu, mikroprocesoru či držitelé Nobelovy ceny za fyziku, chemii a další oblasti.

Část Stanfordovy univerzity z vyhlídkové věže. Foto Jawed Karim, Wikipedia
Část Stanfordovy univerzity z vyhlídkové věže. Foto Jawed Karim, Wikipedia

Součástí akademické obce je šestnáct držitelů Nobelovy ceny a další stovky těch nejlepších z nejlepších z mnoha oborů. Jedním z profesorů je i Sebastian Thrun, který je držitelem ceny Maxe Plancka v oblasti umělé inteligence a jehož oborem jsou tak i roboti a strojové učení. Je také jedním z hlavních lídrů projektu auta Google bez řidiče, kde je pochopitelně umělá inteligence na prvním místě.

Online lekce základů umělé inteligence

Právě Sebastian Thrun je spolu s Peterem Norvigem, ředitelem výzkumu ve společnosti Google, zakladatelem internetového kurzu umělé inteligence pod hlavičkou Stanfordu. Je určen pro kohokoli z celého světa.

Na stránce www.ai-class.com je možné se do kurzu přihlásit. První lekce začíná 10. října a konec kurzu je stanoven na 12. prosince. Jak se můžete dočíst v podrobnějším popisu, lekce budou k dispozici v podobě videa (přibližně dvaceti), včetně dodatečných materiálů, které jsou potřebné pro pochopení a vyřešení úloh.

Sebastian Thrun k tomu říká:

Součástí kurzu budou i domácí úkoly a testy, ze kterých každý uživatel dostane hodnocení, samozřejmě vše v automatizované formě. Ve finální zkoušce se pak objeví kvízy, které budou prověřovat znalosti ze všech lekcí celého kurzu.

Cílem projektu je seznámit studenty se základy umělé inteligence, strojového učení, plánování, počítačového snímání, robotiky a dalšími oblastmi, které hrají v tomto segmentu důležitou roli.

Po úspěšném splnění sice nedostanete oficiální certifikát či kredit od Stanfordu, ale zprávu o vašich výsledcích a také porovnání s ostatními uživateli. Studenti mohou pokládat i otázky, ale vzhledem k velkému počtu budou samozřejmě vybírány dle hlasování všech, čímž se vytřídí ty skutečně nejzajímavější a nejdůležitější.

Podívejte se na video, které představuje způsob výuky:

Že je o tento prestižní způsob výuky zájem, svědčí fakt, že se do kurzu přihlásilo již přes 126 tisíc lidí z celého světa. Vzhledem k tomu, že přihlášky ještě nejsou uzavřeny, je možné, že se počet dostane i k vyšším číslům.

Další lekce: strojové učení i databáze

Kromě umělé inteligence se lze přihlásit i na kurz strojového učení na stránkách www.ml-class.com a základy databází na db-class.com.

Oba kurzy začínají taktéž 10. října a končí v průběhu prosince. Systém výuky, videa, domácích úkolů a testů bude i u těchto kurzů stejný. Strojové učení má na starost profesor Andrew Ng, který je ředitelem umělé inteligence na Stanfordu. Jeho přednášky jsou mezi klasickými studenty velmi populární:

Andrew Ng není v oblasti online výuky žádným nováčkem, jeho videopřednášky vidělo na Youtube přes 200 tisíc lidí. Je mimochodem autorem více než stovky publikací z této oblasti, takže internetoví studenti se dočkají profesionální výuky od nejlepšího z nejlepších v oboru. Do kurzu, který se bude zabývat rozpoznáváním znaků, neuronovými sítěmi, učícími se algoritmy, pokročilými teoriemi pro zpracování dat a dalšími oblastmi se zatím přihlásilo kolem 35 tisíc lidí.

Stejný počet studentů se přihlásilo do kurzu základů databáze, které jsou v dnešní době internetu, obrovského množství dat a aplikací velmi důležitou složkou napříč všemi segmenty. O výuku se bude starat profesorka Jennifer Widom, která je taktéž držitelkou několika významných ocenění v oblasti zpracování dat. Stejně jako v ostatních případech budou k dispozici všechny potřebné materiály zdarma.

Začátek změny?

Jak už jsme psali mnohokrát, budoucnost jde ve znamení efektivity a takový způsob výuky, o který se starají mistři ve svých oborech, je ukázkou, že je to správná cesta. Ty nejlepší znalosti se totiž mohou dostat i k uživatelům, kteří jsou na jiné části planety nebo si nemohou dovolit studovat na prestižní škole v zahraničí.

Stanfordova univerzita není první ani poslední školou, která se o takový způsob výuky pokouší a v budoucnu lze jistě očekávat, že tento trend bude čím dál silnější. Taková konkurence tak snad postupně povede ke zkvalitnění výuky i na dalších školách a univerzitách po celém světě.

Nejčtenější