Soylent může být univerzální řešení lidské stravy

Radomír Dohnal  |  Věda

Zbavit se závislosti na jídle nemusí být řešením jen pro obézní Američany. Co kdyby existovala substance, laboratorně připravená mana, která by lidem poskytla všechny nezbytné výživové látky? Rob Rhinehart prý zná odpověď.

Tento čtyřiadvacetiletý počítačový analytik ze San Franciska před lety pracoval na tvorbě počítačových sítí v rozvojových zemích. A byl velmi udiven, kolik tu musí lidé každý den vynaložit energie, aby nasytili sebe a své rodiny. Po návratu do USA spatřil i opačný extrém: 70% Američanů trpících nadváhou, kteří se vlastně pořád jen cpou. Proto se rozhodl celý potravinový problém analyzovat a hledat střední cestu.

Možná se mu vybavila i scéna z kultovního filmu Soylent Green (1973), kdy se lidé v nedaleké budoucnosti živí „záhadnými“ sušenkami, které jak se později ukáže, jsou vyrobeny z lidí. Rhinehart se pochopitelně nesoustředil na myšlenku kanibalismu, ale na onu univerzální potravu, která je schopna dodat lidstvu všechny potřebné výživové látky. Jen si to představte, laboratorně syntetizovaný prášek, který jen zalijete vodou, a po jehož vypití už nebudete potřebovat ten den přijímat pevnou stravu.

Budeme jednou „vařit“ podobným způsobem?
Budeme jednou „vařit“ podobným způsobem?

Prakticky anebo chutně

Jistě, stejk na talíři vypadá krásně. Ale energie v něm uložená je lidským organismem využita stejně jen z nepatrné části. A když vezmete v potaz, kolik námahy stojí jeden takový stejk „vypěstovat“, a kolik času a námahy je za ním skryto… skoro by nám přestal chutnat. Svou kuchyň proto Rhinehart přeměnil na laboratoř, a začal se experimentálně zabývat tím, jaké látky jsou pro lidské tělo nezbytné. Rovnoměrné rozložení jednotlivých substancí by sice nedokázalo nahradit gastronomický prožitek, ale zjednodušilo by problematiku příjmu potravy na minimum.

Lehce naivní myšlenka, rozpracovaná do důsledků, však může znamenat obrovskou změnu pro celé lidstvo. Minimum nákladů na zemědělství, transport a zpracování zemědělských plodin, jen zlomek odpadků a obalů, a k tomu všemu ještě obrovská úspora času. Výsledek se po letech bádání dostavil. Rob Rhinehart svými pokusy nahradil „jídlo“ a vytvořil syntetické palivo pro tělo. Na čtyřicet látek v práškové formě, které stačí rozpustit ve vodě, vytvořit tekutinu, kaši či gel, a popřát si dobrou chuť. Už žádné dlouhé nakupování a hodiny strávené v kuchyni. Jedna dávka „Soylentu“ (jak prototyp výrobku pojmenoval, byť rozhodně prý neobsahuje lidské maso) a máte na celý den vystaráno.

Použité zdroje:

Nejčtenější