Roztomilí mývalové nesou smrt

Jaroslav Petr  |  Příroda

Američtí mývalové obsazují Evropu a roznášejí choroby, které tento kontinent doposud neznal.

Mýval severní (Procyon lotor) je domovem v Severní Americe, ale rozšířil se i na jiné kontinenty. Jako kožešinové zvíře i domácí mazlíček se dostal také do Evropy. Někde uprchnul ze zajetí, jinde se ho chovatelé rádi zbavili, když z roztomilého mláděte dospěl v nevrlého mrzouta. Dnes žije severoamerická šelma volně v evropské přírodě.

Invaze mývalů

Mýval se stal celkem běžným obyvatelem v okolí velkých španělských měst, jako je Madrid nebo Guadalajara. V některých oblastech žije na kilometru čtverečním v průměru sto mývalů. Mývalové ale pronikli až do Skandinávie nebo na Ukrajinu a do Běloruska. U nás se zatím tato šelma vyskytuje sporadicky.

Ve své americké domovině patří mýval severní k významným přenašečům infekčních onemocnění. Nakolik plní tuto neblahou roli i na evropském kontinentu není zatím známo. O jeden z prvních zevrubnějších průzkumů na toto téma se pokusili španělští vědci v čele s Beatriz Beltrán-Beckovou. Výsledky jejich bádání zveřejnil vědecký časopis European Journal of Wildlife Research.

Nebezpečný parazit

Mýval může v přírodě nahradit lišku obecnou (Vulpes vulpes) při šíření vztekliny. Lišky dnes už tuto chorobu prakticky nepřenášejí, protože jsou očkovány. Vakcínu sežerou se speciálně nastraženou návnadou. V posledních letech však byla diagnostikována vzteklina u 142 mývalů z Ukrajiny, Estonska, Německa a Litvy.

Zcela novou chorobou je v Evropě nákaza mývalí škrkavkou Baylisascaris procyonis. Nakažení mývalové vylučují s trusem miliony vajíček této škrkavky a v některých oblastech zamořili tímto parazitem celou krajinu. V Americe jsou mývalí škrkavkou nakaženy tři čtvrtiny volně žijících savců. Některé oblasti Evropy na tom mohou být podobně. Značný výskyt škrkavky Baylisascaris procyonis byl zaznamenán například v Německu. Naopak, do Japonska importovaní mývali, nejsou z nějakého důvodu škrkavkou nakažení. U člověka může skončit průnik vajíček do organismu stavem označovaným jako Larva migrans, kdy larvičky škrkavek uvíznou v nejrůznějších částech těla. Mohou skončit pod kůží, ale také v mozku.

Vědci se shodují v tom, že všechna rizika spojená s šířením mývalů Evropou zatím ještě neznáme.

Další informace:

Nejčtenější