Retrievor: miniaturní solární GPS pro sledování lidí i věcí

Karel Javůrek  |  Technika
Retrievor. Zdroj: Indiegogo

Potřebujete sledovat polohu věcí, lidí nebo zvířat? Retrievor je miniaturní sledovací čip se solárními články, který dokáže posílat data o poloze třeba do aplikace v mobilním telefonu.

Mobilní zařízení přinesla mnohem levnější komponenty nejen pro připojení do mobilní sítě, ale také sledovací GPS čipy, které jsou přesnější, menší a úspornější.

I když je GPS přijímač takřka v každém chytrém telefonu a případně i tabletu s podporou mobilní sítě, projekt Retrievor má za cíl přinést na trh specializované miniaturní zařízení, které je určené pouze pro sledování pozice.

Retrievor: sledovací čip pro každého

Na webu Indiegogo se objevila kampaň na projekt Retrievor, což je miniaturní sledovací zařízení určené pro posílání aktuálních dat o pozici skrze mobilní sítě běžných operátorů.

Design Retrievoru má průměr 2,8 cm a tloušťku pouze jeden centimetr. Hmotnost je jen 12 g a uvnitř se nachází GPS čip SirfstarIV a jednoduchý GSM (GPRS) komunikační systém. O napájení se stará integrovaná baterie s kapacitou 120 mAh (3,7 V), kterou je možné dobíjet nejen přes micro USB, ale také přes integrovaný solární panel, který by měl zařízení na světle udržet v provozu o něco déle.

Nákres funkčnosti Retrievoru. Zdroj: Indiegogo
Nákres funkčnosti Retrievoru. Zdroj: Indiegogo

Posílání dat přes GSM signál je řešeno pomocí vlastní SIM, kterou získáte třeba u vašeho operátora. Vzhledem k nízkému objemu dat bude cena za datový tarif velmi nízká.

Zatím pouze grafický koncept. Zdroj: Indiegogo
Zatím pouze grafický koncept. Zdroj: Indiegogo

Vzhledem k tomu, že je vše zatím ve fázi nákresů a „neomezených představ“ autorů, lze přepokládat, že pokud se projekt povede dotáhnout do konce, bude mít zařízení jiné parametry jak z pohledu designu, tak i vlastností.

Výdrž zařízení se bude odvíjet od rychlosti aktualizace polohy, někomu může stačit detekce jednou za půl hodiny, jiný zase bude vyžadovat pětivteřinovou aktualizaci, což se výrazně podepíše na spotřebě integrované baterie.

Tvůrci předpokládají koncovou cenu vysokých 299 dolarů (přibližně 7 000 Kč s DPH) a měsíční poplatek kolem 35 korun za využívání služeb skrze mobilní aplikace.

Retrievor na náramku. Zdroj: Indiegogo
Retrievor na náramku. Zdroj: Indiegogo

Za tuto cenu to není příliš výhodné zařízení, když i levné chytré telefony za cenu kolem 1 500 korun jsou vybaveny GPS přijímačem, mají displej, větší baterii a umí spoustu funkcí.

Budoucí pohodlné sledování

Přehlédněme fakt, že celé představení Retrievoru vypadá značně amatérsky a tvůrce v mnoha otázkách velmi mlží. Takové zařízení je ale možné vyrobit, i když bude muset mít vzhledem k rozložení standardních solárních článků hranatý tvar a bude pravděpodobně o něco větší.

Sledovací čip bude možné vidět v aplikaci pro mobilní telefony. Zdroj: Indiegogo
Sledovací čip bude možné vidět v aplikaci pro mobilní telefony. Zdroj: Indiegogo

Lze si představit budoucí reálné verze, které budou malé a úsporné. Pro masivní úspěch by bylo potřeba dostat cenu maximálně do oblasti stokorun. V takovém případě by nebyl problém mít snímač ve vozidlech, což je jistě i zajímavá podnikatelská příležitost pro nasazení ve firmách.

Podobně jako to nabízí Amazon u svých elektronických čteček, i zde by se určitě hodil předplacený internet v ceně zařízení určený pro danou činnost, aby uživatel nemusel řešit sim kartu a kompatibilitu.

Zdroj: Indiegogo

Internet věcí s takovými zařízeními počítá a je nutné očekávat, že takřka všechna zařízení budou nejen připojena do sítě, ale bude je možné nějakým způsobem sledovat. Poloha je důležitá nejen pro sledování polohy člověkem, ale také pro kontext informací, které poskytují nejrůznější platformy.

Typickým příkladem jsou chytré telefony nebo Google Glass, na různé dotazy mohou odpovídat různě dle vaší polohy. Pokud chcete pizzu, určitě nechcete výpis pizzerii ve Francii nebo v Brně, když se právě nacházíte v Praze.

Ale podobně jako u osobních informací, i zde hrozí riziko zneužití informací. Už dnes je ale naštěstí standardem nutnost potvrzení sledování jakoukoli aplikací nebo webem. Reklamy už jsou dnes zacílené nejen dle dříve navštívených stránek, ale také polohy, kterou je možné relativně dobře určit i dle místa, kde jste připojení k internetu.

Využití sledování polohy pro lepší kontext a pohodlí tak má i druhou stránku, ale dokud půjde jen o reklamy, je to férová „oběť“.

Nejčtenější