Rakovina byla objevena i u neandrtálců

Jaroslav Petr  |  Historie

Nádorovými onemocněními trpěli i lidé žijící v panenské, ničím nezkažené pravěké přírodě.

Někdy se spekuluje, že rakovina je choroba několika posledních „špinavých“ staletí, kdy lidé zaneřádili životní prostředí nejrůznějšími karcinogenními látkami. Nálezy nádorů na staroegyptských mumiích však svědčí o tom, že rakovina patřila od nepaměti k lidskému životu. Teď získali vědci první důkaz o rakovině z dávného pravěku.

Nádor na žebru

Nejstarší důkazy o tom, že lidé trpěli rakovinou, pocházejí z doby, od níž nás dělí čtyři tisíciletí. Tým paleoantropologů vedený Davidem Frayerem z University of Kansas objevil v chorvatské jeskyni Krapina žebro neandrtálce, které nese jasné stopy po nádorovém bujení. Neandrtálci z Krapiny prosluli kanibalskými hody (podívejte se na video). Nyní vstupují do popředí zájmu odborníků ze zcela jiných důvodů.

Neandrtálské žebro je staré zhruba 120 tisíc let a je z něj patrné, že dávný obyvatel krapinské jeskyně trpěl typem rakoviny kosti, který se i dnes vyskytuje mnohem častěji než jiné typy kostních nádorů.

„Důkazy o onemocnění rakovinou jsou na lidských fosíliích velmi vzácné,“ říká David Frayer o nálezu z Krapiny. „Náš nález dokazuje, že i v naprosto čistém prostředí byli pravěcí lidé náchylní ke stejnému typu nádorového onemocnění, jaké dnes sužuje i nás.“

Častěji, než jsme si mysleli?

Rakovina kosti

Neandrtálci se dožívali ve srovnání s dnešní lidskou populací asi polovičního věku. Mnohé choroby se u nich proto zřejmě nestačily projevit. Člověk, kterého v pětadvaceti rozšlape rozzuřený srstnatý nosorožec, nezemře v sedmdesáti na infarkt, mozkovou mrtvici nebo rakovinu.

O tom, že tzv. civilizační choroby zdaleka nesužují jen dnešní lidstvo, svědčí výmluvně výsledky výzkumu těla pravěkého horala uchované v netknutém stavu v alpském ledovci více než pět tisícletí. Takzvaného Ötziho sice zabil šíp vystřelený z luku, ale jeho cévy už nesou jasné známky pokročilé arteriosklerózy.

Ve studii publikované v předním vědeckém časopise PLoS ONE Frayer konstatuje, že šance nalézt důkaz o onemocnění rakovinou u lidí žijících před 120 tisíciletími je velmi malá. Fakt, že se to podařilo, svědčí o tom, že rakovina nemusela být ani v pravěku ničím výjimečným.

Nejčtenější