Qbo: univerzální robot za málo peněz

Karel Javůrek  |  Technika

Většina vývojářských robotických platforem má vysokou cenu v oblasti statisíců či milionů korun. Qbo je ale v předprodeji již za cenu běžného notebooku.

Pokud se má jakýkoli produkt nebo platforma rozšířit, je nutné, aby byla cena nastavena co nejníže. S nižší cenou se výrazně rozšiřuje počet uživatelů, kteří si daný produkt a platformu mohou dovolit. A když je platforma postavená na dalším vývoji i s pomocí crowdsourcingu vývojářů po celém světě, je to ještě důležitější věc.

Na VTM.cz jste si mohli přečíst podrobné články o různých typech robotů a jejich platforem, které jsou určeny pro vývojáře a inženýry z celého světa. Jejich cena je ale velmi vysoká a pohybuje se v řádu statisíců korun, což je někdy problém například i pro samotnou školu.

Qbo sice není extrémně sofistikovaný robot, ale jeho cena mu dává naději, že se z něj může stát jeden z nejrozšířenějších robotických systémů. Postupně se navíc může vyvíjet a zlepšovat.

Qbo – levný robot do supermarketů
Qbo – levný robot do supermarketů

Qbo: robot na kolečkách ve třech edicích

O výrobu dílů robota Qbo se stará společnost Thecorpora, která nyní po šesti letech vývoje spustila první předobjednávky. K dispozici jsou tři základní verze robota, které se liší dle výbavy, koupit lze samostatně i jednotlivé mechanické i elektronické díly.

Podívejte se na zrychlenou ukázku kompletace robota z dodaných dílů:

Základní konfigurace Qbo Basic je značně omezená a je určena především těm, kteří si chtějí robota hodně upravovat a doplnit vlastními komponentami. V balení se nachází plastové části těla, mechanické části pro pohyb, dvě kamery a několik základních desek s kontrolními systémy. Balení tak neobsahuje žádná serva, další senzory, kabely ani počítač, na kterém by běžel operační systém s aplikacemi. Cena tohoto kitu je ale velmi nízká, pouze 500 eur, což je v přepočtu přibližně 12 500 Kč. V tomto případě je ale nutné počítat s pořizováním dodatečných dílů.

Jak se Qbo učí rozpoznávat osoby a předměty:

Kit Qbo Lite nabízí kompletní výbavu, po složení je robot plně funkční a pohyblivý. Jak můžete vidět na prvním videu v článku, složení trvá zkušenému člověku přibližně tři hodiny. V balení je i počítač s procesorem Intel Atom, 2 GB operační paměti a 40GB pevným diskem. Nechybí senzory pro měření vzdálenosti. Cena tohoto kitu je 1 700 eur, tedy přibližně 42 500.

Komunikace s robotem a ovládání hudebního přehrávače pomocí gest:

Verze Qbo Pro je určena pro nejnáročnější uživatele a použití. Oproti levnějším verzím nabízí výkonnější hardware (procesor Core i3, 40GB SSD) a silnější servomotorky. Cena je v tomto případě 2 300 eur, přibližně 57 500 Kč.

Kompletní přehled komponent dle jednotlivých částí těla si můžete prohlédnout na stránce výrobce.
Kompletní přehled komponent dle jednotlivých částí těla si můžete prohlédnout na stránce výrobce.

Základem je Linux a platforma OpenQbo

Mozkem těchto robotů je softwarová platforma OpenQbo běžící na ROS (Robot Operating System), která zahrnuje nejen samotný operační systém, ale i ovladače a vývojové nástroje. Nechybí ani nabídka hotových a stále aktualizovaných aplikací nejrůznějšího druhu pro učení, rozpoznávání, komunikaci a podobně.

S použitím trojrozměrného snímání, které je řešené pomocí Xtion Pro (senzorový systém podobný Kinectu od Microsoftu), je možné robota využít i pro detekci celých místnosti a vzdálenou teleprezenci sebe sama.

Robot vám zjistí informace o čemkoli, pokud si vystačíte s Wikipedií:

Pošlete místo sebe do práce robota:

První dodávky koncem roku

O roboty je podle dostupných informací velký zájem, i když první majitelé se dočkají balíku až ve třetím či čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. Zmíněné ceny platí pro prvních tisíc předobjednaných kusů, poté by se měla cena zvýšit o 20 %.

Když Qbot potká Qbotici:

Poměrně nízká cena připomíná začátky počítačů, kdy si nadšenci pořizovali počítače i domů, zkoumali a programovali vlastní aplikace a rozšiřovali možnosti použití. Levnou robotickou platformu Qbot mohou ale nasadit i školy a použít k výuce a vývoji. Robotických platforem je několik, ale stejně jako jsme to mohli pozorovat u mobilního Androidu u Google, nejrychlejší pokrok a také výrazná převaha začíná u přijatelné ceny.

Robota si napřed musíte postavit
Robota si napřed musíte postavit

Ani v tomto segmentu nelze očekávat, že zvítězí jediná platforma. Určitě se ale bude jednat jen o několik velkých, které spolu budou soupeřit o podíly na trhu. Jen doufejme, že to roboti v budoucnu nevezmou do vlastních robotických rukou.

Nejčtenější