Ptáci se řídí limitem rychlosti na silnicích

Jaroslav Petr  |  Příroda

Zatímco řidiči omezení rychlosti na silnici zhusta ignorují, ptáci berou dopravní omezení v potaz.

V uzavřené obci se někteří řidiči řítí rychlostí, která je povolená jen na dálnicích. A naopak, sváteční šoféři se vlečou padesátkou tam, kde je povolena podstatně vyšší rychlost. Kromě problémů s dopravní policií mohou nedisciplinovaní řidiči vnést zmatky do miniaturních mozečků ptáků žijících kolem cest.

Ptáci zohledňují předpisy

Kanadští biologové Pierre Lagagneux z University of Quebec a Simon Ducatez z montrealské McGill University vyjeli na další stáž do Francie. Do práce tam dojížděli poměrně velký kus cesty autem. Projížděli místy, kde byla nejvyšší povolená rychlost 50 km/hod, ale jezdili i po silnicích, kde byla povolená více než dvojnásobně vyšší rychlost (110 km/hod). Vědci si všimli, že ptáci vzlétají před jejich autem ze silnice v kratší vzdálenosti na úsecích, kde se smí jezdit padesátkou. Naopak, v místech, kde bylo povoleno jezdit 110 km/hod, ptáci prchali před přijíždějícím autem mnohem dříve.

Rozdíl byl jasně patrný. Na pomalejší komunikaci vzlétne pták asi 15 metrů před přijíždějícím autem. Na silnici s vyšším rychlostním limitem se ptáci zvedali, už když se auto přiblížilo na 75 metrů. Zajímavé bylo, že na rychlé komunikaci vzlétali ptáci dříve i před autem, které se sotva vleklo. A naopak. Na pomalé silnici vzlétali na poslední chvíli i před autem, které se na ně řítilo rychlostí vysoce překračující limit. Ptáci se tedy neřídí aktuální rychlostí konkrétního přijíždějícího auta, ale spíše rychlostí, jakou pro daný úsek silnice určují dopravní předpisy.

Úniková vzdálenost ptáků před blížícím se autem má podle vědců souvislost s obvyklou rychlostí vozidel v daném úseku silnice.
Úniková vzdálenost ptáků před blížícím se autem má podle vědců souvislost s obvyklou rychlostí vozidel v daném úseku silnice.

Bezstarostný podzim

„Je to jako kdyby ptáci četli dopravní značení, i když toho zjevně nejsou schopni,“ komentuje Pierre Legagneux výsledky studie zveřejněné v předním vědeckém časopise Biology Letters.

Vědci se domnívají, že ptáci hodnotí silnici jako šelmu nebo dravce a dokážou se zařídit podle toho, jak moc je tenhle „asfaltový dravec“ nebezpečný. Dálnici hodnotí jako „dravější“ než komunikaci procházející obcí.

Úniková vzdálenost ptáků před blížícím se autem kolísala v průběhu roku. Zjara nechávali ptáci auto přiblížit na kratší vzdálenost. Na podzim vzlétali s větším předstihem. Důvody této změny nejsou zcela jasné. Legagneux a Ducatez se domnívají, že na jaře jsou ptáci mnohem více zaneprázdněni, protože mají starosti se stavbou hnízda a péčí o mláďata. Na podzim se může projevit nezkušenost odchovaných mláďat, která si nestačila ještě vypěstovat správný odhad blížícího se nebezpečí.

Nejčtenější