První let bezpilotního Boeingu Phantom Ray

5. 5. 2011  |  Marek Lutonský  |  Auta

Koncem dubna se na Edwardsově letecké základně v Kalifornii uskutečnil první samostatný let bezpilotního letonu Boeing Phantom Ray. Projekt začal v roce 2007 a zákazníkem je americká armáda.

Podle zprávy, kterou Boeing vydal, se v březnu začalo zkoušky rychlého manévrování na zemi. Tím se testovalo řízení, navigace, ovládání a jiné systémy. Dne 27. dubna pak nastala příležitost k prvnímu 17minutovému letu. Při něm Phantom Ray vystoupal do výšky 7 500 stop (2 300 m) a dosáhl rychlosti 178 uzlů (330 km/h).

Phantom Ray je tzv. dron, viz článek o bezpilotních letounech. Je to bojový prostředek s deltovitým tvarem křídel, který není snadné zaměřit radarem. Na délku měří kolem 11 m, rozpětí křídel má 15 m. Při ostrém použití se počítá s letovou výškou 40 tisíc stop (12 200 m) a rychlostí Mach 0,8, tedy těsně pod 1 000 km/h. Palivo by mělo stačit na 2 400 km letu.

Phantom Ray na obrázcích

Boeing si bohužel vyhrazuje dva dny na posouzení žádosti přístupu do fotobanky, zatím proto můžeme nabídnout jen malé obrázky. Jestli naše žádost projde, později sem přidáme fotky ve větším rozlišení. Na závěr ještě ukazujeme jedno video.

Foto: Boeing
Foto: Boeing
Foto: Boeing
Foto: Boeing
Foto: Boeing
Foto: Boeing
Foto: Boeing
Na hřbetě Boeingu 747 se Phantom Ray dostal z továrny na Edwardsovu vojenskou základnu

Podívejte se také na slíbené video, jak Boeing svůj Phantom Ray před rokem představoval.

Nejčtenější