První a hned úspěšný start rakety Vega

Michal Polák  |  Vesmír
Přípravy na start. Konstrukce nejen chrání raketu, ale poskytuje i potřebné zázemí pro techniky. Zdroj: ESA

Z kosmodromu Kourou se v únoru úspěšně podařilo vypustit novou evropskou raketu Vega. Doplnila tak podstatně těžší evropský nosič Ariane 5.

Raketa Vega vyplňuje mezeru. Doposud jediná sloužící evropská raketa Ariane 5 je totiž vhodná zejména pro těžší družice nebo pro navádění na geostacionární dráhu. Pro vynášení lehčích družic na nízkou oběžnou dráhu a polární dráhu je zbytečně velká a do jisté míry také drahá. Proto byl v minulosti zahájen vývoj lehkého nosiče Vega; postarala se o to zejména italská kosmická agentura ASI ve spolupráci s místním průmyslem.

Raketa Vega dokáže na nízkou dráhu vynést kolem 1 500 kg nákladu a jedná se tak o vůbec nejmenší a nejslabší evropský nosič současnosti. V historii měly nižší nosnost ještě první rakety Europa a Ariane 1. Další současná evropská raketa Ariane 5, která je dnes již často označována za těžký nosič, dokáže vynést 21 000 kg na nízkou oběžnou dráhu a 10 500 kg na geostacionární orbit. Celá řada družic je však podstatně lehčích a proto je pro ně zbytečné platit nosič s vyšší nosností, než je zapotřebí.

Tento problém Evropská kosmická agentura řešila spoluprací s Ruskem. V minulém roce dokonce poprvé v historii odstartoval ruský nosič Sojuz z nově vybudované startovací rampy na kosmodromu Kourou ve Francouzské Guianě. Nosnost této rakety se v případě nízké oběžné dráhy pohybuje kolem 7 800 kg.

Vega startuje. Stožáry okolo chrání raketu před blesky. Zdroj: ESA
Vega startuje. Stožáry okolo chrání raketu před blesky. Zdroj: ESA

Nejmenší evropský nosič

Po technické stránce je Vega čtyřstupňový nosič se sériovým řazením stupňů. Všechny s výjimkou horního přitom spalují tuhé pohonné látky, což značně zjednodušuje dopravu a přípravu rakety na start.

Na výšku měří Vega zhruba třicet metrů a průměr spodního stupně činí tři metry. Startovací hmotnost rakety je včetně pohonných látek 137 tun, což je zhruba o 600 tun méně, než kolik váží těžší raketa Ariane 5. Užitečné zatížení vynáší Vega pod rozšířeným aerodynamickým krytem a na oběžnou dráhu se dostane do dvanácti minut od startu.

Vega ale není nejmenší sloužící kosmickou raketou. Lehčí i menší je ruská raketa Rokot (hmotnost 107 t, výška 29 m a průměr 3 m) a také americký nosič Taurus (hmotnost 73 t, výška 27 m a průměr 2,4 m).

Ruská raketa Sojuz-ST na startovací rampě v Kourou, odkud startuje od minulého roku. Zdroj: ESA
Ruská raketa Sojuz-ST na startovací rampě v Kourou, odkud startuje od minulého roku. Zdroj: ESA

Úspěch hned při první startu

Nejen k radosti konstruktérů se povedl hned první start rakety Vega, který se uskutečnil 13. února letošního roku v 11 hodin středoevropského času. Vyneseny byly dvě družice a sedm malých satelitů typu CubeSat. To je technicky vzato také družice, jen standardizovaná na tvar krychle s délkou hrany deset centimetrů.

Podívejte se na zrychlenou přípravu a první start rakety Vega:

Do budoucna se prozatím počítá se dvěma starty za rok. Do plného nasazení však zbývá uskutečnit ještě jeden zkušební start. Při tom bude stejně jako poprvé cílem dopravit užitečné zatížení na oběžnou dráhu, ale stále se jedná o nutné vyzkoušení zcela nového nosiče. Tyto první lety jsou důležité pro ověření správné činnosti všech systémů při ostrém startu, ale už při této příležitosti vypouští funkční družice.

Například vypuštěná družice LARES slouží k měření pomocí odrazu laserového paprsku vyslaného ze Země. A již příští rok se například počítá s využitím rakety Vega pro suborbitální let vztlakového tělesa IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), jehož úkolem bude ověřit vlastnosti a ovládání takového tělesa v reálných podmínkách kosmického letu.

Nejčtenější