Proč syslové mávají na chřestýše?

Jaroslav Petr  |  Příroda

Při střetnutí se syslem se zdá chřestýš jasným favoritem. Přesto odchází nejednou bez úlovku. Je odražen syslí oháňkou.

Prudký výpad a jediné kousnutí – to je jediné, co chřestýš potřebuje k ulovení kořisti. Jed už dílo zkázy dokoná. Střet kalifornského sysla veveřího (Otospermophilus beecheyi) s chřestýšem (Crotalus oreganus) má však nejednou překvapivé rozuzlení. Chřestýš vyklidí pole bez toho, že by se pokusil kořist uštknout. Sysel ho zažene pouhým máváním ocasu.

Zaháňka oháňkou

Chřestýš má času dost a jeho trpělivost nezná mezí. Často číhá dlouhé hodiny poblíž syslí nory nebo se dokonce schová do jejího nitra. Když se sysel vrací do nory a hada přehlédne, bývá jeho osud zpečetěn. Chřestýš se do něj zakousne a bleskově mu vtlačí jedovými zuby do těla dávku silných toxinů. Pak oběť pustí a počká, až jedy zvíře zahubí. Nehybnou mrtvolu pak spořádá a uchýlí se do ústraní, aby vydatné sousto strávil.

Někdy si ale sysel číhajícího hada povšimne a pak propadne zvláštnímu chování. Vůbec se nesnaží být nenápadný. Naopak. Zdvihne vysoko huňatý ocas a prudce jím mává. Tito sysli velmi často nejsou hadem vůbec napadeni. Jde o obranný manévr? Jak funguje? A proč někdy úplně stejně mávají oháňkou i sysli, kteří hada nevidí?

Vždy připraven!

Student ekologie na San Diego State University Matthew Barbour spolu se svým profesorem Rulonem Clarkem pochytal dvě desítky chřestýšů a voperovali jim do těla malý čip dovolující sledování pohybu hada na dálku. Zároveň vědci nastražili v blízkosti nor syslů videokamery. Snadno zjistili, kdy se dostal had k syslí noře, a mohli střet obou živočichů natočit.

Ze záběrů vyplývá celá řada nečekaných zjištění. Sysel, který o chřestýšovi ví a mává mu v ústrety ocasem, se může k hadovi přiblížit beztrestně až na 15 centimetrů. Chřestýš neútočí, protože nemůže kořist překvapit. Je vysoce pravděpodobné, že by hbitý sysel před hadím výpadem stačil uhnout. Právě to dává sysel hadovi máváním ocasu jasně najevo:

Jakmile začne sysel mávat na chřestýše, rozkomíhají své oháňky i sysli, kteří vidí ohroženého sysla. Nemusí ale nutně vidět přibližujícího se hada. I těmto syslům se chřestýš obvykle vyhne, protože byli předem varováni. Šance, že by se mu je podařilo zaskočit, je malá. Lepší je pro něj odplazit se pryč a hledat sysly, kteří nic netuší.

Nejčtenější