Proč surikaty vraždí mláďata?

Jaroslav Petr  |  Příroda

Surikaty patří k nejspolečenštějším savcům. Přesto si jejich samice navzájem zabíjejí mláďata. Proč?

Vraždění mláďat čili infanticida je v přírodě překvapivě rozšířené. Na první pohled vypadá jako počin odporující evoluci. Ve skutečnosti mají zvířata pro zabíjení potomků pádné evoluční odůvodnění.

Společenství šelmiček z Kalahari

Surikaty (Suricata suricatta) žijí v africké poušti Kalahari ve velkých skupinách. Tyto šelmičky vytvářejí důkladně organizovaná společenstva, kde má každý svůj úkol. Někdo hlídá ostatní před přirozenými nepřáteli útočícími nejen ze země, ale i ze vzduchu. Další má na starosti mláďata. Jiný buduje systém podzemních nor. A někdo se honí za potravou.

Při péči o mláďata zdaleka nejde jen o shánění potravy a dozor. Dospělé surikaty učí mláďata například lovit prudce jedovaté škorpióny v celé řadě postupně stále obtížnějších lekcí. Nechce se ani uvěřit, že si samice surikat někdy navzájem zabíjejí mláďata.

Nejnovější výzkum týmu vedeného věhlasným zoologem Timem Clutton-Brockem z University of Cambridge odhalil, že i pro toto na první pohled kruté chování mají surikaty dobrý důvod, který v konečném důsledku přináší užitek většině členů surikatí kolonie.

Pokud vůdčí samice potřebuje kojnou, shání ji poněkud nevybíravým způsobem.
Pokud vůdčí samice potřebuje kojnou, shání ji poněkud nevybíravým způsobem.

Vraždou opatřená kojná

Jak uvádí Clutton-Brock se svými spolupracovníky ve studii publikované ve vědeckém časopise Animal Behaviour, někdy se ujímá péče o mláďata vůdčí samičky úplně cizí samička. Pokud právě kojí, pak může mláďatům vůdčí samice poskytnout své mléko. To je samozřejmě pro vůdčí samici výhodné, protože se jí výrazně uleví a rychle nabírá síly. Může pak mít brzy další mláďata.

Tak úplně v pořádku se nám nemusí zdát způsob, jakým vůdčí samice dosáhne toho, aby cizí samička převzala roli kojné. Používá šikanu, násilí a někdy se dokonce uchýlí k tomu, že mláďata cizí samičky zabije. Matka, která ztratila potomky, zoufale hledá, jak by uspokojila své mateřské pudy. Nepohrdne pak dokonce ani péčí o mláďata vražedkyně jejích vlastních mláďat.

Pro kolonii surikat to není tak velká tragédie. Vůdčí samice je silnější, obratnější a důvtipnější. Dědičné vlohy pro všechny tyto vlastnosti předává svým potomkům a ti je přenesou na další pokolení. Pro budoucnost kolonie je proto lepší, aby se dostalo co nejkvalitnější výživy a péče mláďatům vůdčí samice.

Nejčtenější