Přejeté žáby vraždí i po smrti

Jaroslav Petr  |  Příroda
Ropucha obrovská

Ropuchy obrovské ničí australskou přírodu zaživa. Nečekaně ničivý účinek mají i mrtvoly žab přejetých na silnicích.

Zatímco my se snažíme žáby putující napříč silnicemi chránit, v Austrálii jsou vděční za každou ropouchu obrovskou, která zahyne pod koly automobilů. Tento žabí vetřelec je pohromou pro tamější přírodu. Ropucha se ale mstí i několik dní po smrti.

Ropuší invaze

Ropuchy obrovské dovezl do Austrálie člověk, aby zničily hmyzí škůdce řádící na plantážích cukrové třtiny. Ropuchy se však k hubení škůdců neměly. Zato se pustily do místních drobných živočichů a z krajiny vytlačily místní druhy žab.

Za každou přejetou ropuchu jsou Australané vděční. Ilustrační foto.

Riziko představují ropuchy i pro zvířata, která žáby běžně loví. Ropucha obrovská je totiž vybavena jedovými žlázami a její toxiny bufadienolidy jsou nebezpečné jak studenokrevným plazům, tak i vačnatým savcům.

Ropucha obrovská podnikla pochod napříč Austrálií a s výjimkou pouštních oblastí zřejmě na nejmenším kontinentu nezůstane jediná oblast, kterou by žabí vetřelec neobsadil.

Jed vydrží skoro všechno

Mrtvoly ropuch obrovských na silnicích, přejetých vozidly, považovali vědci za neškodné. V prudkém australském slunci jsou brzy vysušené na troud. Vědci byli přesvědčeni, že vysoké teploty ničí v žabích „mumiích“ i toxiny. Nejnovější výzkumy provedené týmem pod vedením Richarda ShineaUniversity of Sydney ale odhalily, že jedy jsou nečekaně odolné.

Tkáň ropuší jedové žlázy sice vyschne, ale pokud se dostane do kontaktu s vodou, nabude opět původní objem i vzhled. Několikadenní vysušení přečkají i bufadienolidy. Pečlivá měření prokázala, že jim nevadí ani teploty kolem 50 °C. Déšť vymyje jed z mrtvoly na silnice a spláchne jej do potoků a vodních nádrží. Tam mohou ropuší bufadienolidy opět vraždit.

Video: Krátký film o ropuchách obrovských na australském kontinentu:

Shine a jeho kolegové to prokázali v pokusech. Bufadienolidy vymyté z vysušených ropuších mrtvol posbíraných na silnicích vědci přikapávali do nádrží s australskými rybami, pulci místních druhů žab a s pulci ropuchy obrovské. Australské druhy ryb i žab ve vodě kontaminované bufadienolidy obvykle nepřežily ani den.

Jen pulci ropuchy obrovské si z jedů nic nedělali a rostli v jejich přítomnosti bez nejmenších potíží.

Nejčtenější