Pomohl pes populační explozi Homo sapiens?

Jaroslav Petr  |  Historie

Naši předci se před 20 000 roky vypořádali s konkurencí z řad neandrtálců. Pomohl jim pes?

Neandrtálci obývali rozsáhlé prostory Evropy a Asie zhruba 250 000 let. Zvládli všechny nástrahy dob ledových a přežili i příchod moderních lidí Homo sapiens z Afriky před 45 000 roků. Velikost populace našich přivandrovalých předků vzrostla za 10 000 let na desetinásobek a neandrtálci se vytratili. Americká antropoložka Pat Shipmanová z University of Pennsylvania je přesvědčena, že našim předkům pomohl k vítězství nad neandrtálci pes.

Psí pohřeb z Moravy

V období, kdy neandrtálci a moderní lidé Homo sapiens sdíleli loviště na území Evropy a Asie, měl už Homo sapiens vydatného pomocníka. Domestikoval vlka (Canis lupus) a získal psa. Odhalit počátky domestikace není jednoduché, protože první psi se od vlků anatomicky příliš nelišili a podle koster se dá proto jen těžko určit, které byly vlčí a které už patřily prvním psům.

Naštěstí jsou k dispozici archeologické nálezy, které svědčí ve prospěch domestikace vlka bez ohledu na to, jak vypadá kostra zvířete. Jedno takové svědectví domestikace bylo objeveno na území České republiky v Předmostí u Přerova. Do čelistí zvířete, které vypadalo jako vlk, vložil pravěký lovec před 27 000 roků mamutí kost. Autoři objevu jsou přesvědčeni, že jde o rituální pohřeb psa, ke kterému vázalo jeho lidského pána silné citové pouto.

Domluva pohledem

Pes byl podle Shipmanové pravěkému člověku vydatným pomocníkem. Pomáhal mu nejen se stopováním kořisti, ale zřejmě i s její přepravou. První psi vážili kolem 35 kg a v kohoutku měřili asi 65 cm. Byla to velká a silná zvířata. Pokud je lovci zapřáhli do jednoduchých vleků z větví, mohli po sněhu nebo v příhodném terénu utáhnout náklad, který rozhodně nebyl zanedbatelný. Lovci tak šetřili čas i námahu.

Člověk má oproti šelmám při lovu jednu velkou nevýhodu – má výrazné oční bělmo. Lidský pohled se těžko maskuje a snadno se prozradí. V soužití se psem se ale tento handicap ukázal jako výhoda. Pes se naučil reagovat na lidský pohled, protože pohyb očí byl jasně patrným signálem, který pes nemohl přehlédnout. Pes ve schopnosti „číst“ lidský pohled trumfne i lidoopy. Pravěký člověk a pes se mohli na lovu „domlouvat“ beze slova pouhým pohledem.

S pomocí psa se stal pravěký Homo sapiens daleko úspěšnějším lovcem, který se při shánění potravy tolik nenadřel. To všechno pomohlo našim předkům, aby neandrtálce evolučně „převálcovali“.

Další informace:

Nejčtenější