Pokračuje vylepšování radioastronomické observatoře

Petr Kubala  |  Vesmír
Antény VLA. Zdroj: Hajor, Wikipedia

Slavná radioastronomická observatoř VLA (Very Large Array) prochází modernizací a změnila také svůj název.

Very Large Array (VLA) v Novém Mexiku patří mezi místa, kde srdce každého příznivce astronomie zaplesá. Nyní prochází pořádným upgradem a lidé z Národní radioastronomické observatoře to vzali pěkně od podlahy.

Radioastronomie, jeden z klíčových odvětví výzkumu vesmíru, prochází zvláštními časy. Na jedné straně vyrůstají nové antény všech možných velikostí a oborů jako houby po dešti – GTM v Mexiku, ALMA v Chile, ATA pod hlavičkou Institutu SETI v Kalifornii atd. Na druhé straně se tyto projekty dostávají vlivem škrtů do finančních problémů. Je otázkou, zda někdy bude kalifornské slunce svítit na všech 350 antén ATA, je otázkou, zda nám jednoho krásného dne nezavřou slavné Arecibo v Portoriku a v neposlední řadě je ve hvězdách budoucnost samotné Národní radioastronomické observatoře (NRAO), která čelí dalším a dalším škrtům a výpovědím.

Místo, kde slyšíte zvuk vesmíru

Evropská jižní observatoř, Kanárské ostrovy či Havaj patří jistě mezi astronomicky velmi fotogenické cíle, ale v určitém ohledu si nezadají s VLA, které se nachází asi 80 km západně od města Soccoro v Novém Mexiku. Ticho, jasná obloha a do toho obří antény kam až oko dohlédne.

Není divu, že si toto místo vybírají často i filmaři. Točil se zde mimo jiné film Kontakt s Jodie Foster v hlavní roli.

Detailní pohled na jednu z antén VLA. Zdroj: Neutrality, Wikipedia
Detailní pohled na jednu z antén VLA. Zdroj: Neutrality, Wikipedia

Plány na stavbu VLA byly schváleny v 70. letech minulého století. Oficiálně pak byl zdejší radioastronomický stánek otevřen v roce 1982. VLA se skládá z celkem 27 antén o průměru 25 metrů a hmotnosti 209 tun. Antény lze přesouvat po kolejích díky speciální lokomotivě. Rozmístění antén se postupně mění po několika měsících v konfiguracích D, C, B a A, kdy je maximální vzdálenost antén 1,0 km, 3,4 km, 11,1 km a 36,4 km. Plán konfigurací lze najít zde.

Upgrade

V roce 2010 přešla VLA do útlumu a začalo se s modernizací hardwaru. Prozatím je k dispozici v novém modu 5 z 27 antén. Po dokončení v létě příštího roku má být VLA opět špičkovým astronomickým zařízením. Jako dárek dostává VLA nový přijímač, který by měl pracovat v poměrně širokém frekvenčním rozmezí 50 MHz až 500 MHz.

Součástí modernizace byla i změna názvu. Od konce března se tak VLA oficiálně jmenuje Jansky Very Large Array. Karl Guthe Jansky (1905–1950) byl americký inženýr s českými předky, který je považován za otce radioastronomie.

Zdroje a další informace:

Nejčtenější