Podprsenky se nosily už před 600 lety

Jaroslav Petr  |  Historie

Rakouští archeologové objevili podprsenky staré šest staletí. „Neuměli jsme si představit, že středověcí lidé něco takového nosili,“ přiznali odborníci.

Zhruba před stoletím odzvonilo korzetům a nastalo masové používání podprsenek. Tahle „revoluce v odívání“ však má mnohem hlubší kořeny než se zdálo. Odborníci na historii odívání věděli, že vynález podprsenky je podstatně starší. Nikoho ale nenapadlo, že by tento kus spodního prádla používaly ženy už v temném středověku.

Hadry v díře pod klenbou

Rozsáhlá rekonstrukce východotyrolského hradu Lengberg nabídla vědcům jedinečnou příležitost k archeologickému průzkumu této památky. Hrad stojí nad vesnicí Nikolsdorf už od 12. století a byl několikrát přestavován a rozšiřován.

Hrad Lengberg
Hrad Lengberg

Při jedné takové přestavbě v 15. století využili stavebníci dutiny v klenbě k tomu, aby se zbavili odpadu. Kromě jiných věcí nacpali do volného prostoru i kusy šatstva a prádla. Archeologové z university v Innsbrucku našli na hradě asi 2 700 různě zachovaných textilií – od útržků až po skoro kompletní kusy. Prádlo nacpané do dutiny pod klenbou mělo tak moderní střih, že archeologové jeho stáří původně neodhadovali na více než sto let. Ale to se hluboce mýlili.

Odborníci nevěřili

Největší pozornost vzbudilo dámské spodní prádlo. Kromě dvou košilí s nabíraným límcem a velmi dobře zachovaných spodnic se tu našly i další čtyři podivuhodné kusy ušité z lněného plátna. Dva z nich byly jakousi kombinací tílka a podprsenky. Chyběly jim rukávy a byly vybaveny všitou tkanicí, která zajišťovala oporu prsům. Třetí kus se ještě více podobal dnešním podprsenkám, protože měl našité pásky, které držely oděv přes ramena a také popruh, který se zapínal na zádech. Čtvrtý kousek spodního prádla už silně připomínal dnešní podprsenky, protože měl i tvarované košíčky sešité z několika dílů lněné látky.

Nalezená podprsenka z 15. století vědce překvapila. Zdroj: AP, The Telegraph
Nalezená podprsenka z 15. století vědce překvapila. Zdroj: The Telegraph, AP

Okolnosti nálezu nasvědčovaly tomu, že prádlo pochází ze středověku, protože dutina pod klenbou byla zřejmě uzavřena při přestavbě hradu v 15. století. „Sami jsme se tomu zdráhali uvěřit,“ přiznává archeoložka Beatrix Nutzová. „Neuměli jsme si představit, že se něco takového nosilo ve středověku.

Radiouhlikové datování nití z prádla ale domněnku potvrdilo. Středověké podprsenky nosily obyvatelky hradu někdy mezi rokem 1440 a 1485. Středověké písemné prameny jsou na popisy ženského spodního prádla velmi skoupé. Někde jsou zmiňovány „pytlíky na prsy“ popřípadě „košile s pytlíky“. Častěji se najdou zmínky o pásech, kterými si ženy stahovaly prsa a docílily tehdy obdivovaného ploššího hrudníku.

Další informace:

Nejčtenější