Pavouk-umělec si staví svou dokonalou napodobeninu

Helena Vrecková  |  Příroda
Zdroj: Phil Torres – Tambopata Research Center

V pavučině zahlédnete sedět velkého pavouka. Nejedná se však o skutečnost. Jen velmi zdařilou napodobeninu. A autor je sám pavouk.

O lidech, kteří vytváří napodobeniny lidí, ať už se jedná o sochy, portréty či fotografie, říkáme, že jsou umělci. Ve svých dílech dokážou zachytit podstatu člověka, takže i nezasvěcený pozorovatel dokáže identifikovat, že se na obraze vyskytuje jeho druh. Řekli bychom však totéž o zvířatech?

Pro nás většinou zvířata pracují jen se základními instinkty a pudy – rozmnožit se, zajistit si potravu, přežít. Pravděpodobně se nezastavíme u postaveného ptačího hnízda a neřekneme si, jak dokonale je zpracované, a že jeho design je nadčasový. Nepovažujeme zvířata za umělce. Jsou však okamžiky, kdy zvířata vytvoří něco, co nás nutí se nad tím pozastavit a zapřemýšlet, jestli je to s těmito živočichy opravdu tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát.

Náhodný objev stavitele

Když vedl biolog Phil Torres návštěvníky kolem výzkumného centra v oblasti Tambopata v Peru, zahlédl z dálky mrtvého pavouka, který se jemně pohupoval uprostřed pavučiny. To si alespoň myslel, než se dostal blíž. Domnělá mrtvola byla ve skutečnosti téměř 3 centimetry velká vějička, nad kterou seděl její tvůrce – malý pruhovaný pavouk, dosahující ani ne čtvrtiny velikosti svého díla. Následně byli objeveni v okolí ještě další pavouci stavící podobné návnady, přibližně 25 dalších pavouků. Podle Phila Torrese se může jednat o lokální jev (do ukončení jejich studie se však nevylučuje ani opačná možnost, že jsou tito pavouci rozšířeni po celé oblasti).

Proč právě tento objev tak vědce nadchnul? Mnoho druhů pavouků vytváří pozoruhodné pavučiny s více či méně složitým vzhledem. Pavouk navíc evidentně patřil do rodu pavouků Cyclosa, kteří jsou známí svými falešnými návnadami. Mezi výtvory ostatních pavouků rodu Cyclosa a tímto druhem jsou však podstatné rozdíly. Vějičky ostatních pavouků jsou vytvořené z několika pospojovaných kuliček, tvořených z vaječných vaků, zbytků kořistí či jiných drobných předmětů. Takto vytvořené vějičky jsou však skutečné podobě pavouka na hony vzdálené.

Pavouci z rodu Cyclosa jsou specifičtí stavbou vějiček k odlákání pozornosti predátora. Tyto vějičky však na rozdíl od vějiček nového druhu nepřipomínají skutečné pavouky. Zdroj: CC-BY-SA-2.5, OpenCage, Wikipedia
Pavouci z rodu Cyclosa jsou specifičtí stavbou vějiček k odlákání pozornosti predátora. Tyto vějičky však na rozdíl od vějiček nového druhu nepřipomínají skutečné pavouky. Zdroj: CC-BY-SA-2.5, OpenCage, Wikimedia Commons

Oproti tomu vějičky nově objeveného pavouka svým tvarem dokonale představují tvar pavouků. Kromě kulatého těla mají totiž i vytvořené nožky, a to o správném počtu. Pavouk pak pohupuje pavučinou, aby u vějičky vyvolal dojem života. U následně objevených pavouků se identifikovaly tytéž stavby, jako u prvního. Některé byly více realistické, jiné připomínaly spíše kreslené chobotnice. Všechny však měly stejné znaky – kulaté tělo a několik úzkých nohou.

Nový kreativnější druh?

Vějičky vytvářené pavouky by měly mít podle vědců většinou ochranné účely. Mají za úkol zmást či rozptýlit dravce. Dravec by tak měl spíše zaútočit na návnadu, než na skutečného pavouka. Svou velikostí, která je několikrát větší, než u živého pavouka, může také některé dravce od útoku odradit.

Názor, že se jedná o nový druh, Philu Torresovi předběžně potvrdila Linda Rayor z Cornellovi univerzity, specialistka v arachnologii. Podle ní je velmi pravděpodobné, že se jedná o neidentifikovaný druh. Žádné podobně vyvinuté a specializované chování pavouků totiž ještě nebylo zaznamenáno, zejména se jedná o stavbu končetin a třas k vyvolání pohybu vějičky. Pro definitivní potvrzení, že se jedná o nový druh, však musí vědci získat více informací z pozorování a provést rozbor anatomie tohoto druhu.

Skutečný pavouk (vlevo) a falešní pavouci vytvoření tímto druhem. Zdroj: Phil Torres – Tambopata Research Center
Skutečný pavouk (vlevo) a falešní pavouci vytvoření tímto druhem. Zdroj: Phil Torres – Tambopata Research Center

Otázkou však je, jak je možné, že je tento druh schopen produkovat svou napodobeninu? Zvířata samozřejmě poznávají svůj druh a rozliší jej od druhů ostatních. Žádný však zatím nevytváří své napodobeniny ke zmatení predátorů.

Nejčtenější