Papoušek je chytřejší než opice

Jaroslav Petr  |  Příroda

Africký papoušek šedý při jednom ze studijních testů prokázal, že má lepší úsudek než pavián nebo pes.

Vyhlášený „ptačí mozeček“ toho zvládá překvapivě mnoho. Tým rakouských a německých zoologů prokázal, že papoušek šedý (Psittacus erithacus) si domyslí, zda je zásobník s potravou prázdný nebo plný. Opice si na stejné úloze vylámou zuby nebo ji zvládnou až po dlouhodobém tvrdém tréninku.

Psa zajímá i vyzvánění mobilu

Je krabička od zápalek prázdná anebo se v ní něco skrývá? Stačí s ní jen zatřepat a chrastění uvnitř nám to prozradí. Dokážeme si domyslet, že hluk vydávají třeba zbývající zápalky. Když se z nitra krabičky neozývá nic, je jasné, že je prázdná.

Tenhle myšlenkový postup zvládnou kromě člověka ještě lidoopi. Když jim schováme do jedné ze dvou nádob jejich oblíbenou potravu a pak s každou nádobou zatřeseme, vybere si šimpanz nebo gorila nádobu, kde chrastění prozrazuje slibný obsah.

Když dáme stejnou úlohu paviánům nebo jihoamerickým opicím malpám, zvířata nepochopí, co jim chrastění v nádobě napovídá. Psi při plnění této úlohy také nijak neoslní. Jdou sice za zvukem, ale zjevně nechápou, co se za ním skrývá. Když například z prázdné nádoby zazvoní mobilní telefon, pes se k ní okamžitě hrne. Je prostě zvědavý a zvuk ho zajímá.

Chytrý pták

Tým vedený Christianem Schloegelem z university v Gra podrobil testům papoušky šedé. Ti zvládali úlohu na jedničku. Naučili se třepat nádobami, ve kterých jim vědci ukryli potravu, a vybírali si jen ty nádoby, z nichž se ozývalo chrastění. Přesností při řešení úlohy se plně vyrovnali lidoopům.

Zajímavé je, že papoušek šedý zvládá hledání potravy v nádobách podle chrastění v případě, že nádobou třese pohyby doprava a doleva. Pokud třese nádobou nahoru a dolů, jeho úspěšnost významně klesá.

Výsledky studie byly publikovány ve vědeckém časopise Proceedings of the Royal Society B.

Nejčtenější