Ovládání bez dívání: dotykový displej ožívá

Karel Javůrek  |  Technika

Dotykové displeje způsobily revoluci v ovládání elektronických zařízení. Další fází je reakce na dotyk a materiály, které se budou měnit přímo pod prsty.

Počátky elektronických zařízení byly ve znamení velkých a těžkých strojů. Vyžadovaly přehazování a přenastavení různých mechanických částí pomocí pák a dalších velkých a hmotných ovladačů. Miniaturizací jsme se především u mobilních zařízení dostali ke klávesám, které v podobě malých tlačítek umožňovaly zadávat data do počítače nebo například mobilního telefonu.

Omezenost v konfiguraci a nutnost přizpůsobit ovládací prvky různému prostředí programů přineslo první využití naprosto rovné dotykové plochy, pod kterou se zobrazují virtuální grafické prvky. Dotek v daném místě je převeden na konkrétní místo v grafickém rozhraní. Napřed k tomu bylo potřeba ovládací pero, dnes už stačí jen prsty. Vše ale probíhá bez jakékoli odezvy z této dotykové vrstvy.

Ovládání pomocí dotyku se ale brzy dostane na další úroveň. Umožní zcela nové a ještě přirozenější způsoby ovládání.

Senseg a simulace hmatové odezvy

Na začátku letošního roku představila společnost Senseg technologii hmatové odezvy, která může být použita pro jakýkoli dotykový displej. Jejím principem je oklamání nervů na prstech, kterými se dotýkáme displeje.

Jeho povrch je totiž stále plochý. Technologie využívá elektrostatického náboje našeho těla a skrze displej dokáže simulovat signály tak, že se zdá, že povrch je tvořen například linkami či texturou s různou drsností a tvary.

Vývoj této technologie je již daleko a cílem je nyní implementace pro sériovou výrobu, která je nutná pro případné nasazení v milionech elektronických zařízení. Lze předpokládat, že se s ní setkáme u mobilních telefonů možná koncem tohoto roku, případně v roce 2013.

Podrobnější článek s prvními zkušenostmi na vlastní prsty si můžete přečíst na MobilManii. Podívejte se také na video:

Tactus a fyzická změna struktury displeje

Jinou technologii, která se může pro některé úlohy zdát lepší a pro jiné horší, je speciální dotyková vrstva od společnosti Tactus.

Dotykový povrch vypadá jako každý jiný. Dokáže však změnit strukturu a vyvýšit konkrétní body na displeji dle potřeby, dle virtuálního grafického rozhraní.

Jak funguje technologie Tactus
Jak funguje technologie Tactus

Tactus neklame povrch prstu jako Senseg, ale přizpůsobuje povrch samotného displeje. Hmatová vrstva Tactile, která se osazuje nad dotykovou vrstvu a je tenká kolem jednoho milimetru, vytvoří bubliny, které se dají fyzicky stlačit.

Pohled na dotykové bubliny vytvořené kapalinou pod povrchem vrstvy „Tactus“
Pohled na dotykové bubliny vytvořené kapalinou pod povrchem vrstvy „Tactus“

Bublina vznikne vytlačováním extrémně malého množství kapaliny miniaturními kanály na požadovaném místě povrchu. Výsledkem jsou zmíněné boule, které lze stlačit a na konci dráhy se dotknout klasické dotykové vrstvy. Jedná se tak o nadstavbu současné dotykové technologie, která přidává fyzický odpor pro prsty.

Vyboulené části přitom mohou být k dispozici nejen na několik sekund, ale i na dlouhé hodiny. Výrobce ale neuvádí mnoho podrobností, takže například o spotřebě lze pouze spekulovat. Na videu si můžete prohlédnout reálnou ukázku funkčnosti technologie Tactus:

Ovládání je někdy potřeba nahmatat

Obě technologie jdou sice jiným směrem, ale lze si představit, že se mohou velmi dobře doplňovat a určitý hybrid by mohl být v budoucnu velmi slušně použitelný. Zatímco simulace hmatové odezvy má větší možnosti v oblasti různorodých vlastností povrchu, reálné fyzické vyvýšení displeje se hodí především tam, kde na displej není vidět, nebo je ovládání nebezpečné.

Typickým příkladem může být autorádio v automobilu. Tam se již začínají dostávat dotykové displeje, ale klasická tlačítka mají důležitou výhodu: dají se ovládat poslepu. Dalším příkladem je dálkový ovladač televizoru, kde by se různorodý nebo vyvýšený povrch hodil pro snadnou manipulaci po naučeném hmatu.

Při psaní na klávesnici mají někteří uživatelé ze stisku kláves lepší pocit, než kdyby pouze klepali do plochého displeje. Zde už to ale není tak dramatické. Je to podobné, jako jsou starší lidé zvyklí na vysoký zdvih kláves z psacích strojů a prvních počítačů.

Příští rok začneme cítit dotyk

Tactus oznámil, že první zařízení se svou technologií očekává již příští rok. Segmenty, které chce zasáhnout, jsou opravdu široké – chytré telefony, tablety, elektronické čtečky knih, navigace, dálkové ovladače (to je ideální použití pro Tactus), automobilové displeje nebo ovládací displeje v průmyslovém nasazení.

Mobilních zařízení s novou generací povrchů se dočkáme pravděpodobně již příští rok
Mobilních zařízení s novou generací povrchů se dočkáme pravděpodobně již příští rok

U těchto technologií lze očekávat poměrně vysokou popularitu, která by mohla mít větší úspěch než třeba trojrozměrné zobrazení. Nové možnosti aplikací a použití v různých zařízeních by znamenaly ještě rychlejší přechod k jednoduchým krabičkám s dotykovými displeji.

S nimi je totiž vše jednodušší, přístroje mohou být velmi odolné, vodotěsné a nakonec i levné. Komplikované konstrukce s tlačítky se mohou rychle dostat na „pokraj vyhynutí“.

Nejčtenější