Ostrov Bornholm vydal další zlatou sošku

Jaroslav Petr  |  Historie

V Dánsku na ostrově Bornholm našli archeologové zlatou sošku ženy z doby železné.

Už v 18. století nacházeli lidé na dánském ostrově Bornholm malé sošky ze zlata. Nyní k nim přibyl další nález sošky nahé ženy vysoké něco málo přes čtyři centimetry. Archeologové odhadují, že nově nalezená soška je stará asi 1500 roků. Objevili ji v blízkosti rozsáhlého bornholmského sídliště z doby železné. Přes nevelké rozměry a hmotnost kolem tří gramů je soška detailně propracovaná.

Znázorňuje vyhublou nahou ženu se sepjatýma rukama, která má na sobě jen ozdobný opasek. Na miniatuře jsou jasně patrné i rysy obličeje a vlasy. Povislá prsa napovídají, že předloha sošky nebyla rozhodně žádná mladice. Záhadou je řada deseti zubovitých výstupků, které jsou patrné na zádech sošky.

Pobřeží dánského ostrova Bornholm, který byl osídlen již v době železné.
Pobřeží dánského ostrova Bornholm, který byl osídlen již v době železné.

Oběť pro bohy z pramenů

Nález zlaté sošky na pozemcích farmy poblíž Smorenge se podařil díky vytrvalé práci archeologů s hledačkou kovů. Od roku 2009 je to už pátá zlatá soška objevená v této lokalitě. Jde však o první sošku ženské postavy.

Tři z nalezených zlatých figurek nebyly od sebe dále než pět metrů. Čtvrtá ležela pod zemí asi o 10 nebo 15 metrů dále. Vědci se domnívají, že původně byly sošky uloženy v těsné blízkosti uvnitř svatyně a teprve později byly rozptýleny na větší ploše – nejspíš orbou zemědělců.

Podle archeologů z Bornholmského muzea vedených Rene Laurensenovou, byla svatyně poblíž dnešního Smorenge založena proto, že v tomto místě vyvěraly četné prameny. „Zlaté figurky snad obětovávali v 6. či 7. století našeho letopočtu bohům, aby si zajistili jejich přízeň, zdraví, plodnost a dobrou sklizeň,“ říká Rene Laurensenová.

Nejčtenější