Okno, které přímo vyrábí elektrickou energii

28. 6. 2011  |  Marek Lutonský  |  Věda

General Electric minulý týden ocenil několik firem v soutěži Ecomagination Challenge. Měla za cíl přinést nápady, jak by domy budoucnosti mohly získávat energii pro svůj provoz. Podívejte se na nejlépe hodnocené myšlenky.

GE chce v této oblasti investovat 63 milionů dolarů. Jednu z cen, sto tisíc dolarů, získala americko-izraelská firma Pythagoras Solar za svůj projekt fotovoltaických článků do okenních skel. V místech, kam hodně svítí Slunce, by okna vysokých kancelářských budov mohla vyrábět elektrickou energii a současně díky svým tepelně-izolačním vlastnostem šetřit náklady za klimatizaci interiéru.

Zdroj: Pythagoras Solar
Průřez sklem od Pythagoras Solar

Jak je vidět v příčném řezu, optický hranol láme sluneční světlo směrem ke své spodní straně, kde jsou nalepeny fotovoltaické články. Dovnitř do místnosti putuje až odražené světlo, konstrukce by ale současně měla být dostatečně průhledná. Výkon článku je dle údajů výrobce 140 W/m2, určitě ale v ideálních podmínkách, kdy sluneční světlo vysoké intenzity dopadá ve správném úhlu.

Jak ukazuje následující propagační video, investice do vylepšených oken by se měla vrátit asi za pět let. Na tomto videu je potom vidět samotné fotovoltaické okno.

Pythagoras Solar ale není první ani jediná firma, která nabízí podobné řešení. Kyosemi navrhuje vsadit do oken perforovaný plech, firma First Solar zase vsadila na technologii Thin film. S ní se Pythagoras Solar srovnává ve videu a tvrdí, že její výrobky jsou čtyřikrát účinnější.

Nejčtenější