Okamžitá pomoc od virtuálního doktora

Helena Vrecková  |  Věda

Několikahodinové čekání na konzultaci s doktorem by mohlo být brzy minulostí. Virtuální kliniky mohou změnit stávající zdravotnictví. V americkém Detroitu již slaví první úspěchy.

Pravidelně se opakující situace. Onemocníte nebo vás začne bolet některá část těla. I přes bolest či nevolnost se však musíte vypravit k lékaři. Do čekárny samozřejmě nepříjdete jako první, takže vás čekají minimálně dvě hodiny čekání mezi dalšími pacienty, kteří si vesele vyměňují své bacily. Nakonec se ale přece jen dostanete do vytoužené místnosti s lékařem. Ten se na vás z dálky podívá, poslechne si vaše problémy a s úsměvem vás pošle ke specialistovi, u něhož se opakuje totéž, co u praktického lékaře.

Plyne z toho otázka, jestli tento klasický systém může být vyměněn za lepší. Samozřejmě, v americkém městě Detroit se už spustil nový systém s virtuálními doktory.

Diagnostika z pohodlí domova

Představa, že sedíme doma, zatímco doktor diagnostikuje problém, je velmi příjemná. Navíc nemusí zůstat jen u představy. Klinika NowClinic v americkém městě Detroit již poskytuje servis online péče. Systém Rite Aid sdružuje odborné i praktické lékaře, sestry či lékárníky ke snadno dostupným video konzultacím.

Po jednoduchém připojení k chatovací místnosti si vyberete, zda chcete mluvit se specialistou, praktickým lékařem či sestrou. Pak se pacient již dostane k 10minutové konzultaci s lékařem. Konzultace může proběhnout jako videohovor, telefonní hovor nebo klasický chat. Během konzultace popíšete lékaři své problémy a on určí diagnózu a předepíše vám recept. Konzultace s lékařem je placená, avšak placené jsou i návštěvy lékařských ordinací, kdy si u specialisty za první návštěvu ještě připlatíte.

K dispozici jsou také sestřičky, které vám pomohou zdarma. I ony s vámi prodiskutují váš problém a v rámci svých možností vám pomohou. Především v oblasti preventivní péče o své zdraví, u nachlazení či nemocí jako je chřipka nebo poskytnutí rady při péči o nemocného.

Rite Aid nemá zcela nahradit klasický kontakt s doktory. Hlavním cílem je, aby online lékaři mohli pomoci co nejvíce pacientům z jejich domova.
Rite Aid nemá zcela nahradit klasický kontakt s doktory. Hlavním cílem je, aby online lékaři mohli pomoci co nejvíce pacientům z jejich domova.

Operace přes monitor neproběhne

Někteří lidé samozřejmě mohou být proti. Přeci jen myšlenka, že online diagnostika nahradí klasické osobní vyšetření, je nesmyslná. Rite Aid však nemá kontakt s živými doktory nahradit. Má jim ulehčit práci. V čekárnách s opravdu nemocnými lidmi často čekají lidé, kteří si jen přišli pro recept nebo potřebují poradit, co na bolest hlavy nebo nachlazení. O tyto pacienty se bez problémů postarají ve virtuální klinice.

Systém online zdravotnictví by urychlil práci doktorů a snížil počet pacientů v čekárnách. Lékaři virtuální kliniky jsou online 24 hodin denně a jste k nim připojeni během minutky. Pacienti navíc nemusí být pojištěni, avšak musí mít aktivní kreditní kartu.

Virtuální kliniky jsou součástí trendu online života. Lidé tráví u monitoru stále více času. Nakupují přes internet, mohou se samostatně vzdělávat díky online kurzům, přednáškám a webové výuce. Takže sféra zdravotní péče je dalším doplněním, které doposud chybělo. Sice již existují různá fóra, na kterých můžete psát lékařům své zdravotní problémy a oni vám během určité doby odpoví, avšak to co nabízí Rite Aid je okamžitá reakce lékaře. Během hovoru se lékař může zeptat na něco, co by vás ani nenapadlo do dotazu psát, a tím by se mohl opomenout zdravotní příznak. Navíc lékaři budou mít přístup k vašim lékařským zprávám, stejně jako doktor v ordinaci.

Tak proč nevyužít možnosti, jak ušetřit čas a vyhnout se kontaktu s ostatními nemocnými? Navíc již dnes mohou chytré telefony hlídat hladinu cukru v krvi nebo nám oznámit kolik při aktivitě vydáte energie. Takže není důvod proč se bouřit právě proti virtuálním klinikám.

Nejčtenější