Obří zlatá rybka z jezera Tahoe

Jaroslav Petr  |  Příroda

Tři přání tahle zlatá rybka nikomu nesplní. Přírodovědci mají jen jedno – aby nikdy neexistovala.

K největším „zlatým rybkám“ světa se zařadil rybí Otesánek ze Spojených států. Měří bezmála půl metru a váží skoro dvě kila. Běžné stolní akvárium by mu asi bylo těsné. Tenhle obří exemplář má ale k dispozici vody horského jezera Tahoe. To je s objemem vody přes 150 km3 šestadvacátým největším jezerem světa a místa je v něm tedy dost a dost.

Zlaté rybky v horském jezeře

Autoři dobrodružných „béčkových“ filmů osídlují hlubiny jezer nejrůznějšími příšerami. Přírodovědce Sudeepa Chandru z University of Nevada v americkém Reno ale vyděsil při průzkumu jezera Tahoe v pohoří Sierra Nevada pohled na obyčejné „zlaté rybky“, jak se říká domestikované formě karase stříbřitého (Carassius auratus). V horském jezeře nemají tyto ryby co dělat. Jsou to nežádoucí vetřelci. Karasi se zřejmě dostali do vod jezera přičiněním některého nezodpovědného akvaristy, který tam vypustil své domácí chovance poté, co ho omrzeli.

V jedné zátoce našel Chandra asi patnáctihlavé hejno těchto ryb, což naznačuje, že se karasi v jezeře množí.

Jezero Tahoe v pohoří Sierra Nevada patří do výčtu největších přírodních krás západu USA
Jezero Tahoe v pohoří Sierra Nevada patří do výčtu největších přírodních krás západu USA

Kapitální úlovek

Doslova šokem byl úlovek karasa, který nesl typické zlaté zbarvení, ale tím jeho podobnost s obyvateli domácích akvárií končila. Měl přímo gigantické rozměry. Na délku měřil 46 centimetrů a vážil 1,9 kilogramu. Není jasné, jestli se dostal do jezera už jako dospělý nebo zda vyrostl v jezeře z malé rybky.

Dlouho se pyšnil primátem největší a nejtěžší zlaté rybky anglický karas jménem Goldie. Dorostl délky 38 centimetrů a hmotností 0,9 kilogramu. V poslední době se objevily zprávy o zlaté rybce dlouhé 48 centimetrů z Nizozemí a o zlaté rybce z Anglie, která vážila 2,3 kilogramu.

Pro jedinečný ekosystém jezera Tahoe může mít vpád rybího vetřelce vážné následky. Ryby mohou ohrozit existenci druhů, které si zvolí za potravu. Jejich výkaly obohatí jezerní vodu o živiny a mohou tak přispět k nežádoucímu růstu bakterií, sinic a řas.

Akvaristika má na svědomí asi třetinu případů, kdy se cizí rybí druh usídlil v jezeru nebo vodním toku a napáchal tam významné ekologické škody. Vypouštění akvarijních rybek do přírody je přitom celkem běžný zvyk. Například v americkém Texasu se k němu přiznala asi polovina všech akvaristů.

Nejčtenější