Objevili Austrálii afričtí mořeplavci?

Jaroslav Petr  |  Historie
Ilustrační foto

Pět měděných mincí nalezených na opuštěném tropickém ostrově může změnit historii nejmenšího kontinentu.

Jako objevitel Austrálie je uváděn kapitán James Cook, který tento kontinent zabral pro britskou korunu v roce 1770. Už před ním ale přistáli u australských břehů nizozemští námořníci. Tisíc let staré mince objevené v roce 1944 mohou historii Austrálie opět přepsat.

Osamělý muž u radaru

V roce 1942 bombardovala japonská letadla severoaustralské město Darwin. Aby se zabránilo dalším útokům bez varování, zřídila armáda předsunuté strážní stanoviště na neobydleném souostroví Wessel.

Tamní radarovou stanici obsluhoval v roce 1944 jediný muž Maurie Isenberg. Volné chvíle trávil rybařením na krásné písečné pláži, kde mu nic nepřipomínalo hrůzy válečného běsnění. Jednou, když zrovna chytal na udici ryby, hrábl Isenberg do písku a našel pět podivných mincí. Nějakou dobu je nosil v kapse. Než ostrov opustil, vložil mince do plechovky od konzervy a znovu je zahrabal na pláži.

V roce 1979 se Maurie Isenberg na ostrov při severním pobřeží australského kontinentu vrátil. Na pláži dokonce našel místo, kde před pětatřiceti lety zahrabal svůj „poklad“. Tentokrát si mince odvezl a poslal je do muzea, aby se o nich dozvěděl víc. Odpověď numismatiků mu přišla zajímavá. Mince jsou staré tisíc let.

Obyvatelé Kilwského sultanátu byli dobří mořeplavci. Obchodovali čile s Indií a dalšími odlehlými místy.
Obyvatelé Kilwského sultanátu byli dobří mořeplavci. Obchodovali čile s Indií a dalšími odlehlými místy.

Mince z Kilwy

Maurie Isenbergovi stále nedocházelo, jakou cennost našel. Označil si místo nálezu křížkem na mapě a víc se o celou záležitost nestaral. Nedávno se k mincím a mapě čirou náhodou dostal australský antropolog Ian McIntosh působící v USA na Indiana University. Spojil se s historiky a dalšími odborníky a zjistil, že Isenbergovy mince pocházejí z bývalého sultanátu Kilwa, který se rozkládal na stejnojmenném ostrůvku poblíž pobřeží Tanzanie.

Obyvatelé Kilwy byli zdatní mořeplavci a obchodníci. Udržovali kontakty s Indií a dalšími odlehlými místy. Jejich mince byly prvními mincemi na území subsaharské Afriky. Mimo Afriku se podařil najít mince z Kilwy jen dvakrát – jednou v Ománu a podruhé právě na souostroví Wessel.

McIntosh nyní připravuje expedici na místo označené v Isenbergově mapě, aby tam provedl důkladný archeologický průzkum. Pokud by se mu podařilo prokázat, že u ostrova přistáli kupci z Kilwy, přibyl by Jamesi Cookovi jako objeviteli Austrálie další, ještě starší konkurent.

Nejčtenější