Objev záhadného polského Vikinga

Jaroslav Petr  |  Historie
Ilustrační foto

Kdo byl záhadný mladík, který zemřel před tisícem let ve středním Polsku? Proč mu položili do hrobu obětovanou dívku?

Náhodný nález tisíc let starého pohřebiště ve středním Polsku poodhalil komplikovanou úlohu, jakou sehrávali Vikingové ve středověké Evropě.

Při průzkumu staveniště budoucí dálnice asi 150 kilometrů severozápadně od Varšavy narazili polští archeologové pod vedením Andrzeje Buka na středověké pohřebiště staré tisíc let.

Obětovaná dívka

V hrobech tu leželo několik desítek lidí. Cenné předměty, jako například luxusní šperky, cenné amulety nebo vzácné zbraně nalezené v hrobech napovídají, že šlo o společenskou elitu. Mnohé nasvědčuje tomu, že tito lidé byli vikingského původu. Jejich hroby jsou orientovány severojižně, jak bylo v té době zvykem ve Skandinávii, a nikoli východozápadně, jak bylo běžné ve slovanských krajích východní Evropy.

Archeology nejvíce překvapil objev hrobu mladého muže, který zemřel násilnou smrtí ve věku něco málo přes dvacet let. Mladík utrpěl zlomeninu čelisti a jeho lebka nese stopy po sečných ranách. Společně s ním byla do hrobu uložena asi dvacetiletá žena. I ona zemřela násilnou smrtí. Na základě mnoha indicií jsou archeologové přesvědčeni, že dívka byla obřadně obětována.

Ilustrační foto

Obchodníci a válečníci

O vikingských kořenech lidí pohřbených poblíž středopolské vesnice Bodzie svědčí fakt, že nebožtíci byli pochováni v bytelných rakvích s důkladným kováním. Slovanské hroby ze stejné doby nejsou tak hluboké ani důkladné. Stejně tak ukazují na skandinávský původ nebožtíků i nálezy mincí pocházejících z Anglie a Skandinávie. Jiné nálezy ale spojují mladíka s prvními vládci Kyjevské Rusi. To platí například o ozdobách na bronzovém kování opasku. Zpráva polských archeologů v časopise Antiquity předpokládá, že mladík mohl patřit ke špičkám vikingských spojenců tehdejších představitelů polské dynastie Piastovců.

Nález kupeckých bronzových vah dokládá, že Vikingové často přicházeli do nových oblastí jako obchodníci. V této roli pronikali do západní, jižní i východní Evropy a dostávali se až do oblasti Cařihradu. Nedělalo jim ale žádný problém zaměnit kupecké váhy za meče a vzít si silou to, po čem toužili. Jak však dokládá osud mladíka z Bodzie, čas od času zřejmě narazili na neméně zdatné soupeře.

Další informace:

Nejčtenější