O nejchytřejších brýlích děda Vševěda

Karel Javůrek  |  Technika

Google letos začne prodávat chytré brýle Glass a další výrobci se pravděpodobně přidají. Běžné rozhovory už nikdy nebudou stejné jako dřív.

Informace jsou stále lépe tříděné, rychleji dostupné a především zdarma. Co to bude znamenat do budoucna s příchodem chytrých brýlí a podobných doplňků, které budeme mít většinu času na sobě?

Internet ukrývá takřka všechno vědění lidstva ze všech představitelných segmentů. Velká změť neroztříděných informací je ale k ničemu, pokud odpověď na danou otázku nebo aktuální informaci nemůžete snadno a rychle nalézt.

V první fázi se o to pokusil Google se svým vyhledávačem, který dokázal indexovat webové stránky a informace v nich uložených. Pokročilými algoritmy se postupně odfiltrovaly nesmyslné stránky a na prvních místech se objevují ověřenější a velké weby. Jedním takovým je i například Wikipedia, která se soustředí na odbornější třídění informací.

Následně se objevil například internetový nástroj WolframAlpha a další služby, přičemž spojením těchto informačních zdrojů vznikly inteligentní „odpovídače“ typu Google Now nebo Siri.

Samostatnou kapitolou je pak speciálně navržená umělá inteligence pod označením Watson, která dokáže zpracovat a pochopit text a doslova odpovědět na otázku v jakémkoli oboru, který se naučí z dostupných dat.

Staré dobré časy

Žádný člověk neví vše a už jsme si zvykli na to, že se dá cokoli „vygooglovat“. Potřebujete nějakou informaci, sednete k počítači nebo vezmete svůj mobilní telefon, napíšete klíčové slovo a čekáte na výsledky. Pak na některé kliknete, a když máte štěstí, najdete to, co potřebujete.

Na tomto postupu je ale vidět, jak je vše zdlouhavé a nedostatečné pro náročnější použití. Představme si například situaci, kdy se bavíte s někým o nějaké události nebo oboru. Těžko si lze představit, že jakmile se zeptá nebo odvede rozhovor do vámi neznámé oblasti, budete říkat „moment, já si to vygoogluju“ a za minutu budete pokračovat v hovoru. Může se jednat například i o včerejší událost, o které ještě nevíte.

Postupné spojování technologií a stále rychlejší mobilní připojení ale znamená nové možnosti, jak pracovat s informacemi.

Chytré brýle umí také zaznamenávat obraz. Na videu je rozbalování krabice s novými Google Glass natočený prostřednictvím… Google Glass:

Kontextové automatické hledání

Pokud budete mít chytré brýle, lze si poměrně jasně představit jejich možnosti v počátku, ale spíše o trochu později. Až budou rychlosti mobilního internetu v oblasti LTE a dalších generací, které se objeví během následujících let.

Ukázku poskytuje aplikace MindMeld. Jejím základem je rozpoznávání hlasu na vysoké úrovni. Dle zpracovaného textu následuje vyhledávání kontextu na vašich sociálních sítích a na internetu. Tímto spojením nastupuje skutečně zajímavá možnost být neustále v kontextu věci při běžném hovoru, či pozorování objektu. Podívejte se na krátké video s prezentací MindMeld:

Podobnou technologii lze čekat také od Googlu. V reálném čase umožní analyzovat vše, co vy i váš kolega v rozhovoru říkáte a zobrazovat k tomu dostupné informace z různých zdrojů.

I když budeme vypadat zpočátku více jako kyborgové, rozhovory budou mnohem pestřejší, protože už nebudete v nevýhodě, když o nějaké věci nevíte.

Porozumíte cizí řeči

Živý překlad z cizího jazyka je u této technologie relativně jednoduchá část. Jakmile totiž zařízení nasnímá mluvenou řeč, okamžitě ji přeloží do textové formy, se kterou může pracovat běžným způsobem. Informaci ukáže nebo rovnou řekne ve vašem jazyce a k tomu nebudou chybět výsledky z kontextového vyhledávání. Vše okamžitě, v rámci pouhých milisekund po tom, co druhá osoba slovo či větu vyslovila.

Že je to ještě daleko? Podívejte se na automatické titulkování, které nabízí YouTube. Zkuste například kanál s přednáškami TED. Vyberte si video, ikonou v liště přehrávače zapněte automatické anglické titulky a potom třeba i jejich automatický překlad do češtiny. Jistě, není to dokonalé, zatím jsme na začátku – ale tímto způsobem už dnes zachytíte kontext hovoru v řeči, kterou neznáte.

YouTube analyzuje anglickou přednášku, převádí ji na text a rovnou překládá do češtiny
YouTube analyzuje anglickou přednášku, převádí ji na text a rovnou překládá do češtiny

Pokud jste patřili mezi ty, kteří se vždy ptali, k čemu budeme potřebovat megabity a gigabity za sekundu, třeba v mobilním zařízení, tohle je jedna z oblastí. Neustálé streamování a stahování dat v podobě hlasu či obrazu do internetu znamená velké objemy dat. Odezva navíc musí být co nejkratší.

I s mírným zpožděním v řádu jednotek sekund se ale bude stále jednat o několikanásobně rychlejší zážitek z vyhledávání informací než při klasickém ručním zadávání.

Chytrolín všude, kam se podíváš

Představa lidí chodícími s chytrými brýlemi na hlavě zní možná šíleně, stejné to ale bylo i u mobilních telefonů, obzvláště u těch chytrých s připojeným internetem. Kolem sebe jistě vidíte mnoho lidí, kteří mají hlavu sklopenou směrem dolů k displeji.

Chytré brýle jsou přitom mnohem méně rušivé. Nemusíte klopit zrak a nevidět tak nic kolem sebe. Nad úrovní běžného pohledu budete mít informační poloprůhledný displej, který bude poskytovat veškerá data.

Chytré brýle od Googlu
Chytré brýle od Googlu

Spotřeba energie ale bude při neustálém zpracovávání informací velmi vysoká, takže doufejme, že baterie budoucnosti a efektivní solární články dorazí co možná nejdříve.

Podívejte se na pěkné video s chytrým tatínkem. Můžete si zapnout automatické titulky s překladem do češtiny:

Informace nestačí, důležitý je kontext

Jestli si ale myslíte, že se tak zcela změní lidstvo a všichni budou najednou o několik tříd chytřejší, tak jste vedle. Samotné informace nemají takřka žádnou hodnotu. Obzvláště v době, kdy jsou stále snadněji a rychleji přístupnější.

Znát nějakou informaci zkrátka neznamená, že je jedinec inteligentní. Rozhodně ne v dnešní době, kdy lze vše vyhledat do minuty (v budoucnosti do pár sekund). Typickým příkladem je pouhé zapamatování dat a jejich napsání do písemné zkoušky ve škole. Paměť je zkrátka primitivní, ale logika a zpracování dat je někde zcela jinde.

Inteligence se vyznačuje tím, že jedinec dokáže informace využít a zasadit je do souvislostí. Zkrátka tvoří nové informace. Ať už se jedná o hudbu, vědu, technologii, analýzu… S tím souvisí kreativita a nápady, které jsou s tvorbou úzce spojené.

Chytré brýle pouze umožní mnohem většímu počtu lidí mít k dispozici všechny současné informace lidstva. Při případném spojení přímo s mozkem už nebude možné rozeznat, zda informaci mají z vlastní paměti, nebo z té „celosvětové“.

Tip: Podívejte se na stránku s prezentací Google Glass. Takhle to potom vypadá, když je máte na nose:

Nejčtenější