Nový robot Recon Scout Throwbot: leze, leze po železe

6. 5. 2011  |  Marek Lutonský  |  Technika

Firma Recon Scout, která se zabývá vývojem robotických systémů pro armádu a bezpečnostní složky, představila nového robota. Vychází ze staršího modelu Recon Scout Throwbot a je určen k boji proti námořním pirátům.

Originální Recon Scout Throwbot vypadá jako špulka. Je to dálkově řízený robot, který se díky nezávisle ovládanými kolům pohybuje a na spojovací ose nese kameru s elektronikou. Za sebou ještě táhne krátký stablizační drátek. Zásahová jednotka pošle napřed na výzvědy robota, obraz sleduje na dálkovém ovladači, a potom může jít najisto.

Na obrázku je vidět tvar a základní parametry: šířka 187 mm, průměr střední části 38 mm, průměr kol 78 mm, hmotnost 544 g. Kamera snímá obraz v úhlu 60 stupňů, poradí si i s velmi slabým osvětlením. Resp. sama si infračerveně přisvítí. Dálkové ovládání stačí na 30 metrů mezi stěnami nebo na 90 metrů ve volném prostoru. Robot přežije svislý pád z výšky 9 m a horizontální hod ze vzdálenosti 31 m.

Vzhled a parametry robota Recon Scout Throwbot

Konstrukce nově představeného robota je podobná. Má jen delší a konstrukčně jiný stabilizační prvek a jiná kolečka. Magnetická kolečka! Umí totiž šplhat po kovovém povrchu. Počítá se s tím, že se z vnější strany přichytí na kovový trup pirátské lodě, vyjede si po něm nahoru, přehoupne se přes zábradlí a začne sledovat.

Video ukazuje, jak robot dokáže šplhat po svislé ploše. Zajímalo by mě ale, jak by si poradil s úzkou horní hranou.

Zdroj fotografií: Recon Scout

Nejčtenější