Nové optické disky pro uložení terabajtů dat

Karel Javůrek  |  Technika
Zdroj: Shutterstock

Ukládání velkého množství dat lze řešit pomocí různých zařízení využívající magnetickou technologii. Chce je nahradit nový optický systém.

V domácích podmínkách lze pro ukládání dat využít klasické pevné disky, jejichž kapacity se v současné době pohybují v řádu jednotek terabajtů. Případně lze zvolit optickou technologii například v podobě médií Blu-ray. Maximální kapacita je ale zatím pouze 100 GB, přičemž cena je velmi vysoká a výdrž relativní.

Vědci a výrobci si stále hrají s různými holografickými optickými systémy, které dokážou uložit několikanásobně více dat, než současné a běžně dostupné optické technologie. Nově založená společnost Folio Photonics na to jde ale zcela jinak.

Jejím cílem jsou malé a střední firmy, které potřebují ukládat větší množství dat co možná nejefektivnější a levnou cestou. Nová optická technologie bude mít kapacitu jako magnetické pásky, přičemž přístup k datům bude výrazně rychlejší a vše bude samozřejmě mnohem levnější.

Odhad postavení nové technologie na trhu. Zdroj: Folio Photonics
Odhad postavení nové technologie na trhu. Zdroj: Folio Photonics

Technologie, která byla v první verzi vyvinutá ve spolupráci s univerzitou Case School of Engineering, využívá výroby tenkého polymerového pásu, který má několik desítek vrstev. Výsledný optický film měl 64 vrstev, přičemž sériová výroba by měla dle odhadů probíhat rychlostí jeden čtvereční kilometr za hodinu.

Tato vrstva bude následně vyřezána do kruhového formátu DVD nebo CD a spojena s plastovým kruhovým diskem, který mají i současná média.

Ukázka vypálených obrazců v jednotlivých vrstvách polymerového filmu. Zdroj: Folio Photonics
Ukázka vypálených obrazců v jednotlivých vrstvách polymerového filmu. Zdroj: Folio Photonics

Kompatibilita se současnými laserovými systémy

Nejdůležitější vlastností bude kompatibilita se současnými systémy optik a laserů, které se používají například v Blu-ray. Na polymerovém filmu je sice několik desítek vrstev, avšak do konstrukce optiky je nutné přidat pouze jeden další prvek pro ostření laseru při čtení a zápisu.

Právě tato jednoduchá konstrukce je to, co by mohlo této technologii pomoci uspět oproti holografickým optickým systémům, které používají několik laserů a složité konstrukce.

Konstrukce polymerového pásu a optické zaostřování laseru. Zdroj: Folio Photonics
Konstrukce polymerového pásu a optické zaostřování laseru. Zdroj: Folio Photonics

Na videu můžete vidět popis konstrukce i ukázku postupného ostření skrze testovací polymerový pás s 24 vrstvami. V každé byl vypálen obrazec o velikosti několik mikrometrů. Data jsou uložena nad sebou a nejsou trojrozměrného charakteru jako u holografických systémů.

Má optická technologie ještě šanci?

Optická technologie, jak ji známe z běžně dostupných médií, pomalu končí. Důvodem je přesun dat do „cloudu“ pomocí internetové sítě. Ze vzdálených datacenter jsou pak data pro uživatele dostupná takřka odkudkoli.

I když může být optická technologie z tohoto pohledu mrtvou záležitostí, může si najít své místo jako levné a dostupné řešení pro ukládání velkého množství dat, ke kterým není nutné přistupovat okamžitě nebo v co nejkratší době. To zastupují křemíkové paměti flash a případná další generace elektronického ukládání dat.

Nasazení si tak lze v budoucnu představit pro zálohy datacenter, pro filmy s vysokým rozlišením (8K+) a genové záznamy. Uvidíme, zda se tvůrcům podaří dostat tuto technologii do finálního stádia a na trh. Pak je totiž ještě bude čekat soupeření s ostatními konkurenčními technologiemi na bázi optického, magnetického nebo elektrického systému ukládání dat.

Nejčtenější