Utajený útok mořského koníka

Jaroslav Petr  |  Příroda

Koník mořský patří k největším loudalům oceánu, a přesto loví nejrychlejší mořské živočichy. Jak to dělá?

I ty nejmodernější vojenské ponorky mohou koníkovi mořskému jen závidět schopnost do poslední chvíle utajit překvapivý útok. Tohle na první pohled nepříliš akční stvoření útočí bez toho, že by zčeřilo okolní vody sebemenší vlnkou.

Pomalý lovec rychlé kořisti

Konstruktéři vojenských ponorek našli nový zdroj inspirace v koníkovi mořském (Hippocampus guttulatus). Tato ryba krajně neobvyklého tvaru rozhodně nenabízí recept na závratné rychlosti podmořských plavidel. Patří k těm nejpomalejším rybám, s jakými se můžeme v mořích střetnout. Pozoruhodná je ale svou strategií lovu. Živí se drobnými střelhbitými korýši, kteří jsou velmi citliví na jakýkoli pohyb vody v okolí.

Na rozdíl od jiných ryb neloví koník doširoka rozevřenými čelistmi. Má dlouhý „čumák“, kterým se přiblíží těsně ke kořisti a tu pak nasaje do trubkovité tlamy. Dosah jeho lovecké techniky je silně omezený. Koník se musí přiblížit kořisti prakticky na dotyk a přitom ji nesmí vyplašit.

Drobní korýši nesou na povrchu těla velmi citlivé chloupky, kterými registrují i slabé změny v proudění vody v okolí. A disponují jednou z nejvyšších únikových rychlostí v živočišné říši. Při úprku překonají za sekundu vzdálenost 500násobku délky svého těla. Jen pro srovnání, gepard v nejvyšší rychlosti uběhne za sekundu 30násobek délky svého těla.

Milimetrové přiblížení

Americký zoolog Brad Gemmell z University of Texas odhalil tajemství koníků mořských ve studii, kterou zveřejnil přední vědecký časopis Nature Communications. Pomocí speciální kamery vědci natáčeli pomalé přibližování koníka ke kořisti a zároveň snímali proudění vody v jeho okolí. Ukázalo se, že přímo před svým protáhlým čenichem má koník „klidovou zónu“, kde nedochází ke změnám proudění vody, ani když se hlava koníka pomalu blíží k nic netušícímu korýši. Tak se může koník přiblížit ke korýši až do těsné blízkosti a pak na něj zaútočit nenadálým nasátím vody do tlamy. Přitom vcucne i korýše.

Podívejte se na video z lovu koníka:

Při pozorováních se ukázalo, že koník se umí nepozorovaně přiblížit ke korýši na jediný milimetr. Jeho útok má pak osmdesátiprocentní úspěšnost. Čím pomaleji se koník přibližuje, tím je jeho šance na úspěch vyšší.

Nejčtenější