Nejvzácnější gorily v hledáčku satelitů

Jaroslav Petr  |  Příroda

Dobré zprávy přicházejí z pomezí Nigerie a Kamerunu. Gorily nigerijské nacházejí v tamních pralesích příhodnější podmínky, než se vědci domnívali.

Poprvé byla zachycena na profesionální videozáznam až v roce 2009. Gorila nigerijská (Gorilla gorilla diehli) však mizí ze světa tak rychle, že může vymřít dřív, než ji pořádně poznáme. Jaké jsou vyhlídky na přežití těchto ojedinělých primátů?

Nejvzácnější z goril

Gorily nížinné (Gorilla gorilla) patří ke kriticky ohroženým živočichům. Vedle pytláků, kteří je loví pro maso, podepisují ortel nad gorilami i dřevaři kácející lesy a těžaři nerostů, kteří mění rozsáhlé oblasti na lomy a doly. Svou roli sehrává i smutně proslulý virus ebola, k němuž jsou gorily silně vnímavé.

Poddruh gorily nížinné, tzv. gorila nigerijská (Gorilla gorilla diehli) je bezkonkurenčně nejohroženější africkou gorilou a figuruje mezi pětadvaceti nejohroženějšími primáty světa. Někdy se jí říká gorila od Cross River, protože tlupy těchto lidoopů žijí v povodí řeky Cross v horách mezi Nigérií a Kamerunem. V povodí řeky Cross se jich v současné době vyskytuje asi 300.

Dobré zprávy

Panovaly obavy, že se území s příhodnými podmínkami pro život goril nigerijských smrskla natolik, že už nezajistí lidoopům přežití. Proto provedli američtí vědci jak pomocí satelitů i pozemními expedicemi detailní průzkum povodí řeky Cross. Jejich inventura skončila příjemným překvapením. Jak uvádí studie zveřejněná ve vědeckém časopise Oryx, podařilo se vytipovat celkem dvanáct dosud neznámých lokalit, kde gorily naleznou ideální podmínky.

Z většiny nově vytipovaných lokalit nebyl výskyt goril nigerijských nikdy hlášen. Detailní průzkum však odhalil, že nejméně na deseti z nich gorily skutečně žijí.

Gorily nigerijské obývají o polovinu větší území, než se předpokládalo. Další dobrou zprávou je, že jedenáct dříve známých lokalit, kde gorily nigerijské žijí, je propojeno přírodními koridory, kterými mohou lidoopi migrovat. Genetické analýzy potvrdily, že lidoopi tyto koridory skutečně využívají. Jednotlivé tlupy nejsou navzájem izolované a dochází mezi nimi k výměně zvířat. To chrání gorily nigerijské před příbuzenským pářením a degenerací.

Další informace:

Nejčtenější