Nejdelší elektrický kabel z Islandu až do Evropy

30. 4. 2011  |  Marek Lutonský  |  Technika

Island, který se nachází na hranici dvou tektonických desek, je geologicky velmi nestabilní. Když pak ale do země zavrtáte trubku, máte hned studnu s vařící vodou. Geotermální elektrárny na Islandu v roce 2008 vytvářely 24 % spotřebované energie (zbytek je na vodních elektrárnách) a geotermální energie vytápí 87 % budov.

Přebytek energie a současná izolovanost ostrova, která zatím nedovoluje zásobovat elektřinou okolní státy, vede Island k myšlence vytvořit nejdelší podmořský elektrický kabel. Každoročně by dovedl elektrickou energii v řádu terawatthodin až do Velké Británie, Norska, Nizozemska nebo Německa. Kabel by měl – podle cíle – délku 1 200 až 1 900 kilometrů.

Projekt byl zahájen loni a koncem letošního roku by mělo být jasné, jestli je tato myšlenka realizovatelná. Ztráty způsobené vedením elektrické energie na tak velkou vzdálenost musí být obrovské.

Geotermální energie Islandu na fotografiích

Ve svém archivu jsem vyhledal několik fotografií z dovolené na Islandu, které mají souvislost s tamním využíváním a projevy geotermální energie.

Geotermální elektrárna ve velmi aktivní oblasti Gunnuhver na jihozápadě Islandu
Geotermální elektrárna ve velmi aktivní oblasti Gunnuhver na jihozápadě Islandu (mapa)
Okolí stejné elektrárny
Okolí stejné elektrárny (mapa)
Aktivní oblasti se na Islandu vyskytují především v okolí míst, kde se stýká severoamerická a euroasijská tektonická deska. Vlevo je z geologického hlediska Amerika, vpravo Evropa. Most vede mezi kontinenty, které od sebe vzdalují rychlostí 2,5 cm za rok
Aktivní oblasti se na Islandu vyskytují především v okolí míst, kde se stýká severoamerická a euroasijská tektonická deska, u tzv. středoatlantského hřbetu. Toto místo vidíte na fotografii: vlevo je z geologického hlediska Amerika, vpravo Evropa. Most vede mezi kontinenty, které od sebe vzdalují rychlostí 2,5 cm za rok (mapa)
Známé termální koupaliště Blue Lagoon není nic jiného než odpadní voda blízké geotermální elektrárny
Známé termální koupaliště Blue Lagoon není nic jiného než odpadní voda blízké geotermální elektrárny (mapa)
Stále jsme na jihozápadě, na poloostrově Reykjanes, kde se nachází velmi aktivní oblast Krýsuvík s prameny Seltún. Chodit se může pouze po chodnících, jinak hrozí propadnutí a opaření
Stále jsme na jihozápadě, na poloostrově Reykjanes, kde se nachází velmi aktivní oblast Krýsuvík s prameny Seltún. Chodit se může pouze po chodnících, jinak hrozí propadnutí a opaření (mapa)
Elektrárna Nesjavellir také používá k výrobě energie vařící vodu. I po tomto procesu je ale voda ještě tak horká, že má smysl vést ji do několik desítek kilometrů vzdáleného Reykjavíku. Právě stojíme u potůčku, ve kterém neudržíte ruku
Elektrárna Nesjavellir také používá k výrobě energie vařící vodu. I po tomto procesu je ale voda ještě tak horká, že má smysl vést ji do několik desítek kilometrů vzdáleného Reykjavíku. Právě stojíme u velmi rychle tekoucího potůčku, ve kterém neudržíte ruku (mapa)
Na severu Islandu, v geotermální oblasti Hverir. Takzvaná fumarola bez přestání syčí, bublá a vyvrhuje horkou sirnou páru
Na severu Islandu, v geotermální oblasti Hverir. Takzvaná fumarola bez přestání syčí, bublá a vyvrhuje horkou sirnou páru (mapa)
Celá tato oblast je velmi nestálá. Čeká se, že sopka Krafla, u které je tato geotermální elektrárna, jednou vybuchne a bude zle
Celá tato oblast je velmi nestálá. Čeká se, že sopka Krafla, u které je tato geotermální elektrárna, jednou vybuchne a bude zle (mapa)
Deildartunguhver na západě Islandu je největší evropský termální pramen s vydatností 180 l/s. Teplou vodou zásobuje několik měst
Deildartunguhver na západě Islandu je největší evropský termální pramen s vydatností 180 l/s. Teplou vodou zásobuje několik měst (mapa)

Kdybyste měli chuť na další moje fotografie z Islandu, tentokrát nejen geotermální, najdete je v této galerii, případně v této rozsáhlejší.

Nejčtenější