Nejcennější jsou data. Co dělat, když o ně přijdete?

PR  |  Technika

Když se vám pokazí harddisk v důsledku pádu operačního systému nebo se vám přestane správně načítat externí disk, je ještě brzy na rozlučku s vašimi daty. Neházejte flintu do žita. Stále můžete situaci zachránit. Jak?

Pokud jste si jen data nechtěně smazali, můžete k jejich obnově použít prográmky, které jsou zdarma. Například Recuva, TestDisk a PhotoRec. Pokud vám však, jak se říká, „klekne“ harddisk a s ním i celý počítač, nezbyde vám nic jiného, než začít hledat jiné řešení.

Záchrana a obnova dat

Řešení vašeho problému se prozaicky nazývá záchrana dat (respektive obnova dat). Možná jste o tom již slyšeli. Někteří z vás už zcela určitě měli tu čest vyzkoušet si na vlastní kůži, jak taková záchrana dat probíhá.

Jak probíhá záchrana dat?

Nejdřív je třeba poškozený disk s daty odnést nebo zaslat poštou do servisu, který se na tento druh závad specializuje. Zde odborníci posoudí, jestli je vůbec obnova dat možná.

Myslete na to, že je třeba váš disk důkladně zabalit. Pošta a jiné přepravní společnosti s ním nebudou jednat zrovna v rukavičkách. Proto je lepší celý balík před odesláním důkladně vypolstrovat. Nechcete přece, aby se vašemu SSD disku něco stalo. Osobně raději vše nosím do servisu osobně – mám pak jistotu, že nedošlo k poškození při přepravě. Rovněž tak eliminuji šanci, že se zásilka někde ztratí.

Jakmile se dostane pevný disk do rukou specialisty a ten vám potvrdí, že dokáže vaše již odepsaná data přivést zpět k životu, následuje druhá (a pro vás možná nejpodstatnější) věc. Stanovení ceny.

Kolik stojí obnova dat z paměťového média?

V závislosti na typu závady se cena může pohybovat kolem 500 – 3000 Kč u softwarové ztráty dat. Co si máte představit pod pojmem softwarová ztráta dat? Za softwarové ztráty dat si může nejčastěji uživatel sám. Například si do PC nahraje vir či jiný škodlivý software, který zapříčiní pád systému a způsobí nefunkčnost disku. Nechtěně si smaže důležité soubory nebo rovnou zformátuje celý disk. Nefunkčnost harddisku může způsobit také neodborná manipulace s diskovými oblastmi a v neposlední řadě také poškozený hardware.

Za softwarové chyby si uživatelé mohou sami

Jak nám potvrdil technik Patrik Zálužný ze servisu Abax.cz: „Ve většině případů je chyba na straně uživatele. Nejčastěji se setkáváme s tím, že si uživatel nahraje do počítače škodlivý software, následně je nucen přeinstalovat celý systém, čímž přijde o všechna cenná data. Jestliže pravidelně vytváří tzv. bod obnovení, ještě může svá data zachránit. Ztratí sice nezazálohavaná data za posledních pár dní nebo týdnů, ale nepřijde úplně o vše. Pokud však bod obnovení chybí a nebo se vám jej nepodaří načíst, je oheň na střeše. Pak mu nezbývá, než kontaktovat nás. A zažádat o obnovu dat. Za nás mohu říci, že jen zanedbatelné procento všech těchto tzv. softwarových chyb zapříčiní náhlý a uživatelem nezaviněný pád operačního systému či chyba vašeho hardwaru – tedy například poškozený pevný disk, který vytváří chybné soubory atd. Statisticky vzato jsou to jednotky procent.“

Aby toho nebylo málo, u všech harddisků může dojít také k tzv. elektro-mechanickému poškození.

Nejdříve ta špatná zpráva. K elektronickému poškození média může dojít i samovolně. Disk prostě selže – bez jakéhokoliv zjevného důvodu. Případně za tím vším může stát také výrobní vada a nebo stáří disku. Takové médium zapojíte do PC a počítač jej nerozezná (nenabídne vám možnost zvolit si písmeno zastupující dané médium). Nebo jej rozezná, ale již vám nedokáže zobrazit data, co se nachází na disku. Cena za obnovu dat, u nichž došlo k elektronickému poškození, vás bude stát přinejmenším 1 000 Kč.

Mechanická poškození asi znáte nejlépe sami. Porouchané harddisky u notebooků, jenž nedávno okusil, jak tvrdé jsou kachličky ve vašem bytě. Externí úložné disky, které nakonec nepřežily časté cestovatelské výlety ve vaší brašně. Cena za opravu mechanického poškození se pohybuje od 2 000 Kč a výš.

Obnovit či neobnovit?

Toť otázka pro každého z vás. Záleží na tom, jak vysoko si ceníte svá data týkající se například školních materiálů, elektronického účetnictví nebo klientských smluv. Většinou jsou však tyto soubory doslova a do písmene k nezaplacení.

O firmě Abax.cz

Abax.cz se řadí mezi přední servisy u nás. Firma se zaměřuje primárně na záchranu dat z poškozených disků. Specializuje se také na servis smartphonů a tabletů. Opravy notebooků, stolních PC, tiskáren a projektorů. Servisní služby zajišťuje ve všech krajích České republiky. Na trhu působí firma přes 15 let a za tu dobu provedla již více než 200 000 servisních zásahů.

Nejčtenější