Nedopalky odhazujte na zem. Příroda vám poděkuje

Martin Tůma  |  Příroda

Čtete dobře, kouření cigaret může být zdraví prospěšné. Prospěch má ovšem někdo, u koho byste se toho jistě nenadáli – drobní zpěvní ptáci.

Cigaretový špaček, jak se někdy též říká nedopalku, se ukázal jako důležitý doplněk ve hnízdech vrabců a pěnkav. Výzkum probíhal v Mexiku, tedy v zemi, kde o boji proti kouření už určitě slyšeli, ale prozatím mají mnohem více starostí s bojem proti tvrdým drogám.

A tak Mexičané vesele kouří a nedopalky odhazují na zem. A právě tam je rozklovávají vrabci, pěnkavy a další drobní opeřenci, kteří si pak vlákna z nich nosí do hnízd. Pokud si lámete hlavu nad tím, proč je pro ptáky přínosné mít obydlí, které páchne hůře než nevysypaný popelník, tak jsou to paraziti. Drobným roztočům, kteří sužují vše, co má peří, nikotin, dehet a další ingredience cigaretového nedopalku vůbec nevoní.

Nedopalkem proti roztočům

Montserrat Suárez Rodriguez z univerzity v Mexico City podnikl se svými kolegy obšírný výzkum přínosu použití vláken z cigaretových nedopalků v hnízdech. Skoro šedesát hnízd vybavili důmyslnou pastí v podobě drobného topného tělíska s lepivým povrchem. Teplo láká roztoče, kteří se shromažďují na vyhřátém místě a tak uváznou v lepivé pasti. Díky tomu se dají snadno spočítat a přitom příliš nerušit obyvatele hnízda.

Výsledek byl působivý – u obydlí poctivě vybaveném nedopalky bylo o 60 % roztočů méně než v hnízdě bez nedopalků. V testovacím vzorku bylo 27 hnízd vrabců a 28 hnízd pěnkav.

Nový recept ve starém boji

Boj ptáků s roztoči pomocí repelentů nezačal v minulých letech v Mexiku, ale trvá už velmi dlouho. Celá řada ptáků do svých hnízd zabudovává rostliny, které roztoče odpuzují. V Mexico City jen vrabci našli nový zdroj, který využívají. Je to pěkný příklad adaptace organismu na změněné podmínky.

Jak sám Rodriguez přiznává, překvapilo ho, že ptáci preferují nedopalky cigaret Marlboro Red. Ale i tato záhada má poměrně triviální vysvětlení. Výzkum totiž probíhal v areálu univerzity, jejíž studenti preferují právě tuto značku. A ptáci seberou ze země to, co je nejblíže. Určitě by bylo zajímavé podívat se i do hnízd našich opeřenců, jestli tam také najdeme nedopalky.

Druhá věc, kterou výzkum neřeší, je možný dopad dlouhodobého kontaktu vajíček a ptáčat s nikotinem. Jaký vliv to má na jejich zdravotní stav, reprodukční schopnosti a podobně. Jestli náhodou nejde o vyhánění čerta ďáblem. Osobně bych si nekoupil vejce od farmáře, který stele slepicím místo pilin a slámy nedopalky.

Další informace: Biology letters, Osel.cz, Technet.cz

Nejčtenější