Neandrtálci používali párátko

Jaroslav Petr  |  Historie

Historie párátka je překvapivě dlouhá a pestrá. K úlevě od bolesti dásní ho používali už neandrtálci.

Párátko k odstranění zbytků potravy uvízlé mezi zuby používal už pravěký člověk Homo habilis před 1,9 miliony let. Jasně to dokazují stopy, které jsou dodnes patrné na zubech těchto lidí. Neandrtálec z Pyrenejského poloostrova si ulevoval párátkem od bolestivého zánětu dásně.

Pravěká bolest zubů

Kus horní čelisti neandrtálce nalezený ve španělské jeskyni Cova Forada vypovídá o tom, že si její majitel opakovaně ulevoval od bolestivého zánětu jednoduchým párátkem. Jde o nejstarší svědectví o využití tohoto nástroje k léčbě zdravotních komplikací.

Dávný obyvatel jeskyně Cova Forada trpěl těžkým zánětem dásně, který mu narušil i kost horní čelisti. Kost zřídnula a částečně se i zeslabila, takže se odhalila i část kořene zubu obvykle skrytá v čelisti. Za života musel mít neandrtálec toto místo dásně a jeho okolí silně nateklé, prokrvené a citlivé.

Mapa s vyznačenou lokalitou jeskyně Cova Forada. Zdroj: PLoS ONE
Mapa s vyznačenou lokalitou jeskyně Cova Forada. Zdroj: PLoS ONE

Nevíme, co všechno nemocný neandrtálec podnikal, aby si od potíží ulevil. Možná žvýkal léčivé byliny, snad zkoušel i nějaká zaříkadla. Pokud používal tyto léčebné procedury, nezůstala po nich na čelisti žádná stopa.

Párátko přinášelo úlevu

Párátko zanechalo na stěně zubu vyrůstajícího neandrtálci ze zanícené dásně neklamné stopy. Na zubu je jasně patrná rýha vybroušená opakovaným zasouváním ostrého předmětu.

Horní čelist neandrtálce poznamenaná těžkým zánětem a s rýhou vybroušenou opakovaným používáním párátka. Zdroj: PLoS ONE
Horní čelist neandrtálce poznamenaná těžkým zánětem a s rýhou vybroušenou opakovaným používáním párátka. Zdroj: PLoS ONE

Jak uvádějí španělští vědci Marina Lozanová, Carlos Lorenzo a Gala Gomezová z Institut Català de Paleoecologia Humana I Evolució Social, Maria Eulalia Subiràová z Universitat Autònoma de Barcelona a José Aparicio z Diputació Provincial de València ve studii publikované předním vědeckým časopisem PLoS ONE, jde o nejstarší zdokumentovaný případ, kdy pravěký člověk použil párátko nejen pro primitivní ústní hygienu, ale pro léčebné účely.

Neandrtálci tak podali přes propast věků další hmatatelný důkaz o svých schopnostech a dovednostech. Dnešní věda už v nich zdaleka nevidí jednoduché primitivy, ale přiznává jim kvality, jež byly donedávna výsadou jen našich přímých předků Homo sapiens. Ukazuje se například, že neandrtálci mohli být autory jednoduchých maleb na stěnách jeskyní.

Nejčtenější