Nástupce Concordu: 4 870 km/h. Možná. [foto, video]

20. 6. 2011  |  Marek Lutonský  |  Technika

Evropská skupina EADS, která mimo jiné z osmdesáti procent vlastní firmu Airbus, představila na letecké výstavě v Paříži koncept hypersonického letounu. Na cestu z Paříže do Tokia by mu v roce 2050 měly stačit jen dvě a půl hodiny.

Hned od začátku ale budu opravovat. EADS o letounu mluví jako o Zero Emission Hypersonic Transportation, zkráceně Zehst. Jenže jako hypersonické se označují rychlosti na 5 Mach. Vzhledem k tomu, že Zehst počítá s rychlostí do 4,5 Mach, správně by se měl označovat jen jako supersonický. Ale kdo ví, co bude za čtyřicet let.

Zehst používá hned tři páry různých motorů. Startuje a přistává s běžnými proudovými motory, které ho dostanou do letové hladiny, kdy se ke slovu přihlásí raketové motory. Ty Zehst velmi strmým letem dostanou do výšky 32 km a rychlost zvýší na úroveň přes 3 Machy. Teprve teď přijde čas na velmi rychlé náporové tryskové motory, se kterými se Zehst rychle přepraví do cílového místa. Před přistáním se znovu aktivují proudové motory, se kterými letoun doklouže až k přistání.

Na simulaci uvidíte, jak by to celé mohlo vypadat:

Zero Emission v označení letounu znamená, že se Zehst by měl být přívětivý k životnímu prostředí. Proudové motory mají používat biopalivo vyrobené z mořských řas a raketové motory budou spalováním vodíku a kyslíku vytvářet nanejvýš vodní páru. Ale trochu v tom cítíme spíš snahu vyhovět současné zelené mánii – napřed ať Zehst vůbec vyletí a potom se dá řešit, jestli palivo bude z ropy nebo z kytiček.

Zehst prý využívá technologie, které jsou dnes už dostupné. První prototyp by se měl ukázat už někdy kolem roku 2020, ale je to stejné jako u konceptu, který představil Airbus: designéři vymyslí cokoli, důležitá je realizace. Což ale samozřejmě neznamená, že bychom se netěšili.

Fotogalerie

Zdroj: EADS
Zdroj: EADS
Zdroj: EADS
Zdroj: EADS
Zdroj: EADS

Nejčtenější