Nártoun volá čistým ultrazvukem

Jaroslav Petr  |  Příroda

Droboučký primát z jihovýchodní Asie je jediným savcem, který komunikuje výhradně na ultrazvukových frekvencích.

Nártouni se za posledních 45 milionů let změnili jen minimálně. Jsou maličcí a i v dospělosti měří pouhých 10 centimetrů. Aktivní jsou jen v noci, kdy se vydávají na lov hmyzu. Teď jsme se o nich dozvěděli, že některé druhy komunikují zvuky, které jsou pro naše ucho vysoko nad prahem slyšitelnosti.

Nejsou němí, jen neslyšní

Studium nártounů ve volné přírodě je pro biology zapeklitý úkol. Tým vedený Nathanielem Dominym se pokusil proniknout do tajů života nártouna filipínského (Tarsius syrichta) obývajícího pralesy Filipínského souostroví. Většina druhů nártounů jsou povídavá stvoření. Vyluzují pestrou škálu zvuků, které využívají k varování před nebezpečím, k zastrašení nepřátel nebo ke společenským kontaktům.

Nártouni žijící na Filipínách a Borneu jsou nápadně tiší. Člověk neslyší, že by tito milovníci švábů, brouků a jiné havěti vyloudili jediný zvuk. Zdaleka to však neznamená, že jsou nártouni němí a hluší. Jimi vyluzované zvuky jsou pro lidské ucho vysoko nad horní hranicí slyšitelnosti. V tom se jim v přírodě ze všech savců vyrovnají nanejvýše delfíni a netopýři.

Soukromý komunikační kanál

Donedávna neměli vědci mnoho možností, jak extrémně vysoké zvuky zaznamenat. Nathaniel Dominy a jeho spolupracovníci použili speciální mikrofony schopné zachytit zvuky s frekvencí až 96 kHz. Jen pro srovnání – lidské ucho slyší za normálních okolností zvuky s frekvencí do 20 kHz. Nahrávky pořízené u nártounů chovaných v zajetí i nahrávky z volné přírody prokázaly, že nártouni filipínští vydávají výhradně ultrazvuky.

Na ostrovech Bohol a Leyte komunikují nártouni ultrazvuky o frekvencích kolem 70 kHz. Na ostrově Mindanao dokážou nártouni „pištět“ dokonce frekvencí 91 kHz. Extrémně vysoké zvuky vyluzují především v těsné blízkosti člověka a vědci z toho usuzují, že jde o varovné signály.

Tip: Poslechněte si osmkrát zpomalenou nahrávku hlasu nártouna filipínského, která je již pro lidské ucho slyšitelná.

Varování na frekvenci, kterou jiné druhy zvířat neslyší, je výhodné, protože živočicha, který varování vysílá, neprozradí nepřátelům. Dominy je přesvědčen, že si filipínští a bornejští nártouni vyvinuli „soukromý komunikační kanál“, který jim dovoluje bezpečné a skryté dorozumívání před jejich potenciálními nepřáteli.

Další informace:

Nejčtenější