Nanočástice kontrolují hladinu cukru v krvi

Roman Polach  |  Věda

Nový způsob aplikace inzulínu pomocí nanotechnologií by mohl eliminovat nutnost každodenních injekcí u diabetiků.

Tým vědců z několika amerických univerzit a Dětské nemocnice v Bostonu oznámil průlom v oboru nanotechnologií, který vypadá jako vystřižený ze science fiction. Na myších úspěšně vyzkoušel speciální nanočástice, které dokáží regulovat jejich hladinu cukru v krvi.

„Tato technologie v podstatě vytváří uzavřený okruh, který napodobuje aktivitu slinivky u zdravých pacientů – uvolňuje inzulín v závislosti na změnách koncentrace cukru,“ říká Zhen Gu, hlavní autor studie, která vyšla v časopisu ACS Nano. U myší přitom dokázala jedna injekce udržovat hladinu cukru v normě až 10 dní.

Naděje pro stoupající počty diabetiků

Lidé trpící cukrovkou typu 1 mají nelehký život. Zahrnuje pravidelné měření hladiny cukru v krvi a aplikace injekcí inzulinu 3–6× denně, což není právě příjemná záležitost. V případě vynechání dávky inzulinu pak hrozí hyperglykemie, která může vyvolat řadu nebezpečných zdravotních komplikací. Jen v České republice přitom trpí některou formou cukrovky více než 825 tisíc osob a toto číslo každým rokem stoupá.

Velkým krokem vpřed by mohly být právě nanočástice. V našem případě se skládají z pevného jádra inzulinu a upraveného dextranu a glukózy-oxidázy. Jsou potaženy vrstvou z kladně nebo záporně nabitého materiálu. Díky jemu se směs těchto částic přitahuje a vytváří v těle jakousi miniaturní síť. V případě, že částice detekují vysoký obsah cukru v krvi, rozpadnou se a uvolní inzulín. Tým vědců už plánuje vyzkoušet tento důmyslný systém v klinických testech na lidech.

Splní se vize science fiction?

Studie je tak dalším důkazem, že praktických aplikací nanotechnologií je čím dál více. Před rokem jsme informovali o nanorobotech z Wyssova institutu na Harvardu, které dokážou ničit rakovinové buňky. Další týmy vědců nedávno oznámily vylepšené postupy, pomocí kterých se dají tvořit z nanočástic čím dál složitější tvary a struktury. Jako tyto fascinující „květiny“.

Květiny z nanočástic. Zdroj: Wim L. Noorduin
Květiny z nanočástic. Zdroj: Wim L. Noorduin

Také se jim úspěšně daří tvořit tyto struktury ve stále kratším čase. Co dříve trvalo týden, dnes se dá udělat za několik minut. Zdá se tedy, že představy tvůrců science fiction o nanorobotech, kteří budou v našem těle plnit funkci opravářů, jsou zase o něco blíže skutečnosti.

Nejčtenější